• 6 months ago
Turystyczna Wielkopolska - Czarnkowsko-trzcianecki

Category

🏖
Travel
Transcript
00:00Czas na kolejny odcinek programu Turystyczna Wielkopolska. Dziś będziemy odkrywać uroki powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego.
00:07Posmakujemy pysznych dań, wybierzemy się na spacer z alpakami i odwiedzimy Wilcze Błota. Zaczynamy.
00:14HIPOKRATEZ UWAŻAŁ, ŻE CHODZENIE TO LEK NA WIELE DOLEGLIWOŚCI. POZA TYM PODOBNO WSZYSTKIE NAPRAWDĘ WIELKIE MYŚLI POWSTAJĄ PODCZAS CHODZENIA.
00:36Sprawdźmy czy u mnie zapali się dziś jakaś lampka i będziemy w stanie pokazać Wam z jak najlepszej strony powiat Czarnkowsko-Trzcianecki.
00:43Zapraszam na krótki spacer po Wilczych Błotach, rezerwacie położonym w gminie Wieleń o powierzchni ponad 3 hektarów.
00:51WEDŁUG LEGENDY JEST TUTAJ ZATOPIONY KOŚCIÓŁ. CO PRAWDA DZIŚ TEGO NIE SPRAWDZIMY, ALE WIDOK JEST NAPRAWDĘ WARTY ODWIEDZENIA.
01:22Dotarliśmy do Alpako Rajów w Kruczu. To malowniczo położona zagroda z alpakami, która znajduje się nieopodal Jeziora Króteckiego.
01:30Rządzą tu Armani, Bezik, Szoko, Diego, Figo i Ekwador.
01:35Kiedy dotknęłam pierwszy raz runa alpaczego i w ogóle ten kontakt z alpaką tak po prostu mnie pochłonął i to były tak wspaniałe emocje, że moim marzeniem stało się posiadanie alpaki.
01:52Mamy bardzo duży teren i tak naprawdę każdy, kto tutaj przyjedzie może skorzystać sobie z różnych rzeczy.
02:00Teren jest zamknięty, więc dzieci są bezpieczne. Można zrobić ognisko, można wyprawić u nas urodziny.
02:06Najważniejszą atrakcją tutaj jest karmienie i spacer z alpakami.
02:11Słuchajcie, nie ma lekko w tej robocie.
02:22Są to zwierzęta bardzo empatyczne, mają bardzo dobry wpływ na osoby z różnymi schorzeniami, wywołują uśmiech.
02:32Jeśli jesteście w Alpako Raju, koniecznie wybierzcie się na spacer nad jezioro, tak jak my.
02:38Teraz kończymy i zabieramy Was do pobliskiego zespołu pałacowo-parkowego.
02:51Spacer z Figo zaliczony, teraz zabraliśmy Was do pobliskiego zespołu pałacowo-parkowego.
02:56Został on utworzony w 1999 roku. Piękne buki, dęby, lipy czy klony nadają klimat temu miejscu.
03:04Imponujące są przede wszystkim kilkusetletnie dęby, z których najgrubszy ma obwód 585 cm.
03:11Częścią parku jest zabytkowy budynek nadleśnictwa z salą narad i sadem.
03:23Czas na odrobinę historii, której nie może zabraknąć w naszych programach.
03:27Przenieśliśmy się do Wielenia, w którym znajduje się ta oto wieża Bismarcka z 1902 roku.
03:34Jako miejsce jej budowy wybrano obecne w Zgórze 3 Maja, dawniej zwane Knospes Hø od nazwiska Karla Knospe, właściciela tutejszego browaru.
03:43Na szczycie wieży znajdowała się platforma widokowa, do której prowadziły żelazne schody,
03:48a także żeliwna misa ogniowa, w której w określone dni w roku rozpalano ogień ku czci Bismarcka.
03:58Z Wielenia przenieśliśmy się do Czarnkowa. Pogoda, jak widać, się dzisiaj dopisuje.
04:03Ja niestety po raz kolejny zapodziałem gdzieś okulary przeciwsłoneczne. Czas więc na małe zakupy.
04:17Znajdą Państwo u nas bardzo szeroką gamę różnorodnych opraw, różnych marek, dla każdego co się znajdzie, bo jesteśmy tutaj dla wszystkich.
04:24Też zawsze pytam na początku klienta, czy woli oprawki metalowe, czy też z tworzywa, ponieważ to każda osoba ma różne gusta.
04:32A jeżeli chodzi o soczewki takich opraw przeciwsłonecznych, to na pewno jest polaryzacja i powłoka UV-400, która też zapewnia ochronę przed światłem słonecznym.
04:43W naszych salonach znajdą Państwo szeroką kadrę specjalistów, takich jak lekarze okuliści oraz optometryści, którzy Państwu pomogą w wydobraniu korekcji bady wzroku.
04:54W takich okularach i przy takiej pogodzie można spokojnie iść w stronę słońca.
05:07Przenieśliśmy się do wsi Biała. Jest tutaj kajakowy szlak papieski. Przywołuje on wspomnienie z pobytu nad jeziorem białym świętego Jana Pawła II.
05:16W 1977 roku ówczesny metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła przepływał kajakiem Dolinę Rzeki Miały. Pamiątkowa tablica i kamień przypominają o tym wydarzeniu.
05:33Trochę się dziś naspacerowaliśmy. Czas na obiad. Udaliśmy się do Połajewa, do restauracji Gę, Gę, Gę.
05:40W menu dominują potrawy inspirowane lokalną kuchnią, serwowane w bardzo hojnych porcjach. Moja mama przyrządza pyszną gęś. Ciekawe, czy ta okaże się lepsza.
05:50Kacz my prowadzimy od 15 lat. W 2021 roku 8 marca mieliśmy kuchenne rewolucje z Panią Magdą Gessler i przez to mamy do dnia dzisiejszego tłuma, szczególnie weekendy.
06:02Nasze popisowe dania to głównie gęsina i kaczka, ale również też klienci znajdą u nas dania domowe. Chodzę z taką inicjatywą co weekend, że wymyślam swoje menu, gdzie każdy znajdzie u nas coś innego niż w naszych kartach dań.
06:18Klienci wracają przede wszystkim na kaczkę, na gęsinę. Poza tym po nasze wyroby cukiernicze, nasze panie wykonują różne słodkości, ale również wypieki typu bułki, chlebki.
06:34Oprócz naszych dwóch sal restauracyjnych mamy też dużą salę, gdzie organizujemy różne uroczystości. Jest to sala powyżej powierzchni 300 metrów kwadratowych, gdzie mamy możliwość zorganizowania wesel i innych imprez nawet do 200 osób.
06:53Gęś okazała się naprawdę przepyszna, także mamo masz dużą konkurencję. Teraz czas na małą przechadzkę aleją spacerową w Połajewie.
07:10Ciekawostką turystyczną Połajewa jest jej układ urbanistyczny z długim prostokątnym rynkiem. Środkową część placu zajmują planty z aleją spacerową. Rynek zamykają kościół katolicki z jednej strony i kościół poewangelicki po drugiej.
07:30To był bardzo intensywny dzień, ale było warto, ponieważ poznaliśmy fantastycznych ludzi, odkryliśmy niesamowite miejscówki i mamy nadzieję, że pokazaliśmy Wam prawdziwy powiat czarnkowsko-dścianecki. Do zobaczenia w kolejnych odcinkach programu Turystyczna Wielkopolska.

Recommended