ΑΕΚ Λάρνακας (11η Αγ.) ΑΕΚ-Ανόρθωση 2-3

• 12 years ago
Την ήττα γνώρισε σήμερα 24/11/2012 η ομάδα μας με 2-3 από την Ανόρθωση μέσα στο ΓΣΖ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.

Σε ένα εξαιρετικά όμορφο παιχνίδι η ομάδα μας είχε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα στο 6ο λεπτό με δυνατό σουτ του Πιντάδο, που αποκρούστηκε δύσκολα από τον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 11ο λεπτό με τον Ρέζεκ. Στο 30’ ήρθε η απάντηση από τους ποδοσφαιριστές μας ισοφαρίζοντας με κεφαλιά του Νασσίρ Μάατσι μετά από σέντρα του Τζέισον Δημητρίου. Η ομάδα μας έχοντας και τον έλεγχο του αγώνα προηγήθηκε στο 39’ με ένα εκπληκτικό μακρινό σουτ του Πάλιτς έξω από τη μεγάλη περιοχή. Η ισοφάριση ήρθε για την Ανόρθωση στο 43’ του αγώνα, όταν μετά από σέντρα του Οκκά ο Ίλιτς έπιασε κεφαλιά γράφοντας το 2-2. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα μας «έκλεισε» την Ανόρθωση στο μισό γήπεδο και πίεσε για την νίκη χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει το νικητήριο γκολ, με αποτέλεσμα στο 67’ ο Κάλβο να γράψει το τελικό 2-3