100 години от Балканската война - Българският флот през войната

  • 12 years ago
100 години от Балканската война - Българският флот през Балканската война

В "По света и у нас" продължаваме да ви припомняме историите от Балканската война. Тази вечер ще ви разкажем за успехите на българския флот. Още преди да измине и десетилетие от създаването на флотата, 6-те български миноносеца влизат в първите си сражения. Военните кораби са доставени у нас тайно, на части, а малко след сглобяването им те се изправят пред превъзхождащия ги многократно турски флот.

На 7 ноември 1912 неопитното ни тогава радиоразузанване прихваща турска телеграма. До турската страна е стигнала поверителна информация за минните заграждения на пристанищата Варна и Бургас и за разположението на бреговата ни артилерия. А турският крайцер "Хамидие" заплашва да сравни Варна и Балчик със земята.

Доц. Мартин Иванов, директор на Държавна агенция "Архиви": - Благодарение на тази изпреварваща информация, която идва по линия на разузнаването и на радиоразузнаването, българските войски са наясно с плановете на турците и успяват да отреагират много бързо, за да пресекат и военния конвой.

Още през нощта срещу 8 ноември 4 български миноносеца - "Летящи", "Смели", "Строги" и "Дръзки", получават задача да пресрещнат конвоя, който носи над 80 оръдия за турската армия. Ескорт на ценния товар е крайцерът "Хамидие". Турският боен кораб превъзхожда в пъти родните миноносци. "Дръзки" обаче се приближава само на 50-60 метра до "Хамидие" и изпраща в носовата му част разрушително торпедо. 8 души от екипажа са убити, ранените са 30, а само спокойното море спасява "Хамидие" от потъване.

Човекът, който допринася за успешното бойно кръщение на родния флот с първото радиоразузнаване в историята на бъгларската армия е Сава Стефанов, един от първите специалисти по радиоразпръскване у нас.

Доц. Мартин Иванов, директор на Държавна агенция "Архиви": - Той е човекът, който организира първата радиовойна в ефира, която до голяма степен се оказва решаваща при атаката на Одринската крепост. От 3 март 1913 българският флот започва да заглушава радиовръзките между Одрин и Цариград.

След победата на "Дръзки" военните конвои от Румъния към Турция са почти прекратени и турците не могат да се снабдяват с оръжие по този канал. а името "Дръзки" се предава през годините на различни кораби в българския флот.

Recommended