100 години от Балканската война-Чужденци-доброволци във войната

  • 12 years ago
100 години от Балканската война - Чужденци-доброволци в Балканската война

Поредицата ни за Балканската война продължава. Знаете ли, че във войната, освен българи, са участвали и повече от 3 000 чужденци? Още с обявяването в редовете на българската армия започват да се записват чужденци, много от които влизат като доброволци. Тогава числеността на българската армия е 650 хиляди души.

Точният им брой все още е въпрос на научно изследване. Рамо до рамо с българите се бият чужденци. Любопитна подробност - една не малка част от тях са наемници на принципа на френския чуждестранен легион и получават възнаграждения. Най-често те са със специални умения - летци, механици, радиотелеграфисти, лекари.

Мартин Иванов, директор на Държавна агенция "Архиви":
- Има една много интересна група от 10 руснаци пилоти, които идват като доброволци в българската армия, но получават на два транша първо 40 000 рубли, а после още 10 000 лева - превърнато в днешни пари това се равнява на приблизително 7 милиона лева.

Другата голяма група са истинските доброволци, които имат своя кауза във войната срещу Турция. 10 военно-полеви болници с екипите си пристигат в България. Най-голямата част са руснаци.

Мартин Иванов, директор на Държавна агенция "Архиви":
- Но освен руснаци има и представители на най-различни народности, освен европейци има и дори африканци. Например, близо до Одрин, в българските части под Одрин, има доброволческа мисия на Египетския червен полумесец, която се грижи за ранените български войници.

Най-вълнуващи остават личните истории. За България в тази война загива като доброволец синът на големия художник Иван Мърквичка. Доброволец е и един от основателите на прочутото физкултурно дружество "Юнак" - швейцарецът Луи Айер, когото българското просветно министерство е поканило да работи у нас. Твърди се, че той е донесъл първите боксови ръкавици у нас и първата истинска футболна топка. Войната го намира в Русе, като учител по физкултура.

Мартин Иванов, директор на Държавна агенция "Архиви":
- Документите много картинно описват как той е сложил една маса в центъра на града и започнал да записва доброволци. Успял е да събере около 250 доброволци - българи, и заедно с тях участва в сраженията.

Загива по време на Първата световна война, когато, въпреки че вече е на 51 години, отново се записва доброволец.

Мартин Иванов, директор на Държавна агенция "Архиви":
- Ежедневната част, ежедневието на войната, живота в окопите, мобилизацията, животът на военните, животът на войниците, писмата до вкъщи, войната през очите на обикновените войници - това за съжаление е все още недостатъчно изследвано.

100-годишнината от войната поне ни припомня, че в България е имало доброволчество и съпричастност в най-екстремната ситуация - когато се рискува човешки живот.

Recommended