Царский дворец на Черниговщине 8 лет ждет помощи на реконструкцию

  • 12 лет назад
Ми продовжуємо серію матеріалів про сучасне життя українських пам'яток архітектури. Сьогодні - наш об'єкт досліджень - палац Рум'янцева-Задунайського, що в селі Вишеньки Чернігівської області.

Споруджений він був ще у 18 столітті, спеціально до приїзду Катерини Другої. Будівля розташована на березі Десни і дуже нагадує середньовічний замок. Екскурсії там не проводять, тепер у царських хоромах розмістився дитячий табір. Розповідає Юрій Мамон.

Величний фасад, декоративні вежі та круглі башти - споруда захоплює одразу. Її площа - півтори тисячі квадратних метрів. Все говорить про те, що генерал-губернатор Малоросії Рум'янцев-Задунайський, будуючи цей палац, хотів здивувати Катерину, створити чудо яке б вразило жінку.

Юрій Мамон, кореспондент:

- За легендою, спеціально для Катерини Другої у палаці була створена бурштинова кімната, з виходом на балкон якраз на мальовничі береги Десни. Але існує й інша версія, що цей балкон був споруджений спеціально для Петра Рум'янцева-Задунайського. У ті часи річка доходила до самого балкона і граф полюбляв рибалити звідси, але, яка з цих версій більш правдива, точно ніхто не може сказати, адже чимало часу минуло.

Роки взяли своє і автентичного у будівлі залишилось дуже мало, окрім ліпнини на стелі та деяких деталей інтер'єру.

- Двері, які залишилися з тих часів. Це виконане з ясеня.

У палаці 32 кімнати, і жодної схожої.

Олександр Куліш, директор дитячого табору:

- В каждих дверях єсть якесь таїнство. Тобто ніша закладена. Стінка глуха і ніша якась закладена. Може там якась зберігається дорогі речі тих часів.

Скільки таємниць зберігає палац, ніхто не досліджував. Його завжди намагалися використати відповідно до часу. Після війни тут була школа, потім психіатрична лікарня, а з 80 розташовується дитячий табір. У цій їдальні колись обідала сама Катерина, тепер дітвора наминає кекси з кефіром. Про тодішню розкіш свідчить тільки ліпнина на стінах.

Аня Баранова, вихованиця дитячого табору:

- Я три года назад зашла впервые в эту столовую. Ну, такие ощущения какие-то необычные, можно сказать. Ну, конечно со временем к этому всему привыкаешь, это привычное дело получается.

Приїздять сюди і туристи. І хоча вхід безкоштовний, їх зазвичай цікавить круговий обхід та колективне фото на пам'ять, говорить директор. Більшого він і запропонувати не може, каже, спочатку палац потрібно відреставрувати. Споруда, хоч і належить державі, але вже 8 років жодної копійки на ремонт не виділили.

Юрій Мамон, Олексій Стеченко, "Новини", телеканал "Інтер"

Рекомендуем