• 2 days ago
Update sa presyo ng mga ibinebentang bigas sa Nepa Q-Mart

For more news, visit:
►https://www.ptvnews.ph/

Subscribe to our DailyMotion Channel:
►http://www.dailymotion.com/peoples-television-incorporated

Subscribe to our YouTube channel:
►http://www.youtube.com/ptvphilippines

Like our Facebook pages:
►PTV: http://facebook.com/PTVph
►Rise and Shine Pilipinas: https://www.facebook.com/riseandshinepilipinas

Follow us on Twitter:
►http://twitter.com/PTVph

Follow us on Instagram:
►https://www.instagram.com/ptvph

Watch our livestream on:
►http://ptvnews.ph/livestream/
►https://www.dailymotion.com/PTVPhilippines

Watch our News Programs, every Mondays to Fridays

Rise and Shine Pilipinas - 6:00 - 7:00 am | 7:30 - 8:00 am
Balitang Pambansa - 7:00 - 7:30 am | 12:00 - 12:30 pm |
6:00 - 6:30pm | 9:30 - 10:00 pm
PTV Sports - 8:00 - 9:00 am
Bagong Pilipinas Ngayon - 12:30 - 1:00 pm
Sentro Balita - 1:00 pm - 2:00 pm
Ulat Bayan - 6:30 pm - 7:00 pm
PTV News Tonight - 10:00 pm - 10:30 pm

Saturday & Sunday:
►Sentro Balita Weekend - 1:30 - 2:00 pm
►Ulat Bayan Weekend - 6:15 pm - 7:00 pm

Category

🗞
News
Transcript
00:00Diane, this is the second day of the implementation of the Department of Agriculture of 58 pesos per kilo of imported rice.
00:12And here in NEPA-Q-Mart, it is noteworthy that our countrymen continue to support imported rice even if the price is not cheap.
00:24Like Ma'am Beth, it is because of the quality of imported rice that it is not only more delicious, but also better than the local rice.
00:32It is also the same for Sir Aniceto, who has been craving for imported rice for a long time because it is more delicious.
00:39But when it comes to saving or when the price of imported rice is too high, they advise their fellow countrymen to choose local rice first.
00:49The imported rice is more delicious, it is more sticky, it is really good.
01:00The non-imported rice is more expensive because it is cheaper.
01:06I advise them to save depending on the income of the person.
01:11It can last for a month or a month and a half.
01:16Just a few months, you can save because life is hard.
01:23Diane, this is the Japanese rice next to me, which is still at 62 pesos per kilo today.
01:30It is noteworthy that this is the most expensive imported rice not only here in Nepak New Mart, but also in other markets like Tandang Sora.
01:40And when we talk to the owners of these rice, according to them, they will not lower the price of this Japanese rice and other expensive rice because their income is high for these rice.
01:56According to them, this rice is not only what they earn, but also the rent of their stall, their parking fee for their trucks, the people they hire, and the food they serve to the people they hire.
02:10And not only that, Diane, they also need to think about their business.
02:17According to our sellers, they said that they need to wait for the people who choose imported rice, especially this Japanese rice, just a little bit before they can enjoy the 58 pesos per kilo.
02:33Because they also need to adjust where they can get rice from their supplier.
02:40That is the latest news from here in Nepak New Mart, Quezon City.

Recommended