Rozmowa z Agnieszką Skrzypniak, pedagog w Szkole Podstawowej nr 18 w Koszalinie

  • 3 months ago

Category

🗞
News
Transcript
00:00Takie niewielkie przedmioty czarne ze świecącymi ekranami, czyli smartfony, powodują to, że siedzimy niemal cały czas z nosem przyklejonym do tego ekranu.
00:13Szczególnie na to narażone są dzieci i o tym, jak sobie z tym radzić, jak od tego telefonu odejść i nie zaglądać do niego cały czas,
00:21będziemy rozmawiać dzisiaj z Panią Agnieszką Skrzypniak, pedagogiem Szkoły Podstawowej nr 18 w Koszalinie, w której jest specjalna akcja prowadzona, prawda?
00:30To już jest taki projekt, który realizujemy od jakiegoś czasu, generalnie od tego roku szkolnego, ale samo dbanie o higienę cyfrową zaczęło się już dużo wcześniej, przed pandemią.
00:43Ale po pandemii ten problem się nasilił, w związku z czym postanowiliśmy rozszerzyć nasze działania po to, żeby zwrócić uwagę i dzieciom, i dorosłym, i rodzicom na problem.
00:56No właśnie, macie akcję Dzień bez telefonu, jest akcja Odłuż telefon, gdzie chodzicie po mieście i malujecie specjalne znaki przy pasach dla pieszych.
01:07To jedne właśnie z Waszych aktywności. Mogłaby Pani przybliżyć, na czym one właśnie szczegółowo polegają?
01:13Akcja dotycząca Dnia bez telefonu pierwszy raz jest realizowana u nas w szkole. Był to pomysł samorządu i nauczycieli, którzy współpracują razem z dziećmi w tym samorządzie.
01:26Polega on na tym, żeby w danym dniu dzieci przyszły bez telefonu, żeby zwrócić im uwagę na to, jak można spędzać przerwy śródlekcyjne właśnie bez tego sprzętu.
01:37W tym czasie były organizowane różnego rodzaju przerwach śródlekcyjnych, gry, gry planszowe na terenie szkoły i poza nią na boisku sportowym.
01:47Dzieci grały w klasy, grały w kółko i krzyżyk. Też były zabawy polegające na gry w gumę. To nie wiem, może Pan pamięta, ale to było za naszych czasów bardzo popularne.
01:59Dzieci też grały w, był taki, zabawa kapslami, wyścig, wyścig pokoju.
02:07Czyli typowe zabawy z naszego dzieciństwa, z lat 80.
02:10I to się zaangażowało i im się to spodobało. No ale nie ukrywam, że też były dzieci, które miały przy sobie telefony, które korzystały.
02:16Ale to nie chodzi o to, żeby dzieciom zakazać. One po prostu muszą mieć świadomość tego, żeby mieć kontrolę nad tym sprzętem, który mają.
02:26No właśnie, skąd się wziął pomysł, potrzeba organizowania właśnie takich zajęć?
02:32Zauważyli Państwo, że faktycznie podczas przerw dzieci zamiast ze sobą rozmawiać siedzą z nosami w telefonach?
02:40Czas pandemii spowodował to, że dzieci już zaczęły korzystać z tych telefonów i z tego sprzętu praktycznie non stop.
02:49I faktycznie, jak żeśmy chodzili korytarzami, to dzieci jeszcze w tym okresie jesienno-zimowym, to dzieci więcej ze sobą nawet rozmawiały, ale grając, niż ze sobą były w takich prawdziwych relacjach.
03:04Poza tym fakt, że jeżeli dziecko korzysta z tego telefonu, wywołuje to dużo emocji.
03:12Potem idąc na lekcje, to jest mniej skoncentrowane. Są w nim emocje, bo różne rzeczy dzieją się w tej przestrzeni online.
03:21Więc dochodzi do jakichś takich kłótni, jakichś przykrych sytuacji, że dziecko nie może się skupić na lekcji, tylko myśli o tym, co się zadziało tam w tym świecie wirtualnym i w relacjach z jego kolegami, ale w tych takich nie świecie realnym.
03:38Czyli rozumiem, że podczas przerwy dziecko ładuje się mnóstwem właśnie tych informacji, no bo to jest tam niesamowity strzał.
03:47Podczas kilku minut możemy obejrzeć kilka czy nawet kilkanaście filmików na TikToku.
03:51Możemy przejrzeć rozmowy, dyskusje i co? I dziecko jest nieskoncentrowane podczas lekcji? Takie pobudzone, niepotrzebnie?
04:00Wie Pan co? Ekran i to, co jest w ekranie, wszystkie aplikacje, gry są tak skonstruowane, żeby sekwencje, które się zmieniają, zmieniały się bardzo szybko.
04:11W związku z czym to dziecko cały czas jest jakby pobudzone, w takim transie. I wiadomo, że jeżeli jest w tym transie i ono później idzie na lekcje, to jemu jest ciężko wyciszyć się.
04:21I w związku z czym jest to pobudzenie, nie ma tej koncentracji, jest jakby takie drugie życie.
04:27No ale jeszcze na domiar złego, te algorytmy tych aplikacji są takie, żeby zrobić wszystko, żeby przytrzymać tego widza przy tym telefonie, prawda?
04:37Więc jakby ciężko się faktycznie od tego oderwać.
04:40I trzeba pamiętać o jednej rzeczy, że dzieci, małe dzieci, te które mają dwa, trzy latka i bajki, które są realizowane i to bajki, które zostały stworzone dużo wcześniej przez Disneya,
04:54one już mają, są tak zaprogramowane, żeby te dzieci wciągały, tak?
05:00Te bajki są tak skonstruowane, żeby dziecko było cały czas zainteresowane tym, co się dzieje, żeby ta rzeczywistość, realna rzeczywistość nie była dla nich atrakcyjna.
05:11Dlatego dzieci, małe dzieci oglądają nie 15 minut, nie 20 minut, tylko dłuższy czas bajki i już wtedy zaczyna się problem.
05:20To nie jest tak, że my podejmujemy działania u nas w szkole i chcemy coś zmienić.
05:27Cała profilaktyka, cała higiena cyfrowa powinna się już zacząć od okresu przedszkola, nawet wcześniej.
05:35To już musimy pracować z młodymi rodzicami, którzy...
05:39No właśnie, no bo też spotykam się z takimi opiniami, nawet relacjami, że ktoś mówi, że babcia opowiada, że jego wnuczka nie jest w stanie zjeść niczego, jeżeli nie ma obok ekranu,
05:52jeżeli się w niego nie patrzy, bo inaczej się po prostu tego dziecka nie da nakarmić.
05:55Można spotkać na ulicy mamy, które wiozą dzieci w wózku i to dziecko dwuletnie już ma telefon w ręku. No chyba to coś jest mocno nie tak.
06:05Jest taka fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i tam Krystyna Czobówna razem z tą fundacją nakręciła taki krótki filmik Homo Tabletis.
06:14I jest to film o rodzicach i o dzieciach, które dostają w wieku dwóch lat tableta po to, żeby się wyciszyć, ale jest to złudne, bo dziecko się nie wycisza, dziecko się coraz bardziej pobudza.
06:29Po to, żeby zjadło śniadanie, obiad, no bo jest niejadkiem i wtedy oglądając bajkę będzie jadło. Po to, żeby rodzic odpoczął w tym czasie, kiedy dziecko jest czymś zajęte.
06:41Więc jest to problem, który zaczyna się od dzieciństwa. Poza tym musimy mieć świadomość tego, może przeskoczę z tematu, na ile jest szkodliwe, ponieważ do drugiego roku życia w naszym mózgu,
06:54w dziecka mózgu tworzą się wiązania nerwowe. Po drugim roku życia nasz mózg aż tak się nie rozwija, jeżeli chodzi o te wiązania nerwowe.
07:02W związku z czym należy zadbać o ten, szczególnie o ten okres do drugiego roku życia.
07:08Dziecko nie powinno mieć w tym czasie ani telefonu, ani tableta. Dobrze by było, żeby nie widziało, że rodzic korzysta, tak?
07:15Młodzi rodzice są coraz bardziej świadomi tego, jak niekorzystny jest wpływ telefonów, tabletów i komputera.
07:28Jestem babcią młodych rodziców i mam też kontakt z doktorem Maciejem Dębskim, który prowadzi fundację Dbam o mój zasięg.
07:38I on już prowadzi zajęcia dla rodziców w szkole rodzenia. Może to by wydaje się dziwne. Po co w szkole rodzenia?
07:45Ale właśnie po to, żeby ci młodzi ludzie, którzy wchodzą w rolę rodziców, mieli świadomość jak ważna jest relacja, taka bezpośrednia z dzieckiem.
07:55Jak ważne jest to, jak do niego mówimy, jak go dotykamy, jak działają bodźce zewnętrzne, nie te z tableta, na rozwój młodego człowieka.
08:03Czyli to, co Państwo robią w szkole, to może być już nawet trochę za późno.
08:07Że należałoby rozmawiać z rodzicami i prowadzić tego typu zajęcia już na etapie wczesnoszkolnym, w klasach 1-3, ale wcześniej, w przedszkolach, a nawet tak jak Pani mówi, no już się rozmawiać.
08:21Ja tak myślę tak, robimy porządki i każdy robi porządek w swoim ogródku, tak?
08:25Czyli nauczyciele, wychowawcy w przedszkolach, nauczyciele, wychowawcy w żłobkach i my w szkole podstawowej i też nauczyciele w szkole średniej,
08:37powinni dużą uwagę zwrócić na to, jak dziecko funkcjonuje i czy te tablety, czy te telefony, najczęściej telefon, tak?
08:45Bo w szkole jest telefon, smartfon, zegarek, są w użyciu dziecka.
08:49I to nie tylko praca, jeżeli mówimy o szkole podstawowej, czy przy przedszkolu i w szkole średniej z dziećmi.
08:58To jest też praca z rodzicami.
08:59To jest dosyć takie trudne, dlatego że my jako dorośli, bo ja też jestem w roli rodzica, tak?
09:05I też mam świadomość tego, że moje dziecko nadmiernie skorzystało z tego tableta i telefonu.
09:11I też trzeba się zastanowić, co ja mogę zrobić, żeby obserwując mnie, dziecko uczyło się prawidłowych postaw, tak?
09:20A nie zrzucać potem winę na szkołę, bo wy pozwalacie w szkole korzystać z telefonu.
09:27Rodzice się tak też tłumaczą, ale ja chcę mieć kontakt z dzieckiem, tak?
09:30Ten kontakt jest, my nie mówimy o tym, dziecko nie może korzystać z telefonu.
09:34Zakazy nie przenoszą niczego dobrego, tak?
09:38Są pewne, wprowadzamy zasady, że jeżeli jesteś w szkole, to nie korzystasz.
09:43U nas powstało taki projekt dotyczący komunikatów w Radiowęźle.
09:49To razem z panią Julitą Lachowicz i razem w współpracy z mikrofoniką,
10:00żeśmy nagrali takie krótkie, to się nazywa takie dżingle.
10:06I dzieci z naszej szkoły, dziewczynka z ósmej klasy i chłopiec z trzeciej klasy
10:13i pani Julita nagrali się.
10:16I to nie są komunikaty typu wyłącz telefon, ale na przykład
10:22hej, do ilu dzisiaj osób się uśmiechnąłeś, porozmawiałeś, wyłącz telefon.
10:28Albo w czasie lekcji i przerwy wyłącz telefon.
10:33Także one są takie przyjemne dla ucha, nie są rozkazujące, nie mają tonu rozkazującego.
10:39Jest informacja i potem przypomnienie, że na terenie szkoły nie używamy telefonu.
10:44No właśnie, bo zakazy często przynoszą odwrotny efekt.
10:47Lepiej wysyłać pozytywny przekaz i tłumaczyć to spokojnie.
10:52Mówi pani, że nie zakazujecie całkowitego korzystania z telefonu w szkole.
10:59No bo przecież też czasami w czasie lekcji ten telefon się przydaje.
11:03Na przykład aplikacja Kahoot, jakby urozmaica zajęcia lekcyjne, prawda?
11:09Powiem tak, my mówimy, że nie wolno korzystać z telefonu w czasie przerwy.
11:14W czasie lekcji, wtedy kiedy trwa lekcja i dzieci realizują program.
11:21Ale w momencie kiedy, tak jak pan mówi, czasami coś nowego wprowadzamy,
11:26chcemy poszerzyć wiedzę i jest Kahoot.
11:28Kahoot jest taką aplikacją, w której dzieci mogą powtórzyć dany materiał
11:34z danej jednostki lekcyjnej.
11:37Ale bardzo często nauczyciele robią w ten sposób, że umawiają się z dziećmi,
11:41że będą na przykład na kolejnej godzinie bawili się w Kahoota
11:47i dzieci muszą przygotować treści edukacyjne,
11:51przedstawić nauczycielowi i dopiero wtedy ten Kahoot jest realizowany.
11:57Także chodzi o to, żeby był taki bilans.
11:59My jesteśmy odbiorcami internetu, ale też jesteśmy twórcami,
12:04w sensie takim, że coś tak jak Kahoot, tworzymy jakieś pytania, jakieś projekty
12:09i potem tą wiedzę, którą zdobyliśmy przekazujemy.
12:12Ale też korzystamy poprzez to, że korzystamy z różnego rodzaju
12:19i Messengera i Whatsappa.
12:22Także w tym wszystkim musi być taki balans zachowany.
12:25No właśnie, bo nie demonizujmy.
12:27Oczywiście internet ma swoje zagrożenia, ale niesie też ze sobą wiele pozytywnych rzeczy
12:32i chyba chodzi o to, żeby znaleźć ten balans.
12:34Kiedy można się przenieść do tego świata wirtualnego,
12:38a kiedy jednak powinniśmy być dookoła nas.
12:42No i przykład właśnie tego przejścia dla pieszych.
12:46Wtedy nie patrzmy w telefon, chociaż my tylko rozglądajmy się,
12:49czy ktoś nas nie potrąci.
12:51Ten pomysł pojawił się jakiś czas temu,
12:54gdy w Zakopanem przechodziłam przez jedną z głównych ulic
12:58i zobaczyłam, że jest tam informacja, żeby odłożyć ten telefon.
13:01I gdzieś w głowie się coś takiego pojawiło,
13:03faktycznie należy być człowiekiem odpowiedzialnym.
13:06I przy okazji tych naszych działań związanych z higieną cyfrową
13:11i to było konsekwencją tego, że są dzieci,
13:15które na przerwach używają nadmiernie telefonu.
13:18Więc postanowiłam, że takie osoby, bo to na korytarzach widać,
13:23kto najczęściej chodzi z tym telefonem.
13:26Zaprosiłam takie dziecko raz, drugi, trzeci,
13:29po to, żeby napisał coś takiego u nas na przejściu.
13:33W szczególności, że jak przyjeżdżam do szkoły,
13:37to też da się zauważyć, jak dużo dzieci przychodzi przez ulicę z telefonem.
13:43Poza tym mamy taką sytuację, że mieszkańcy sami mówią o tym,
13:48że wasze dzieci, wasze, czyli nasze szkoły,
13:51idą ulicą i idą z telefonem po chodniku,
13:56przechodząc przez pasę, przez tą długą ulicę Staszica.
13:59Więc tak sobie pomyślałam, czemu nie taki napis.
14:03Rozszerzyło się to w tym momencie, kiedy zobaczyłam reklamę,
14:06że można złożyć projekt obywatelski.
14:09I napisałam taki projekt, żeby te napisy były umieszczone
14:16przy wszystkich placówkach edukacyjnych w Koszalinie.
14:20Więc projekt został zatwierdzony, zobaczymy jak to będzie.
14:24Jak będzie zgłosowanie.
14:26No ale chyba warto trzymać za niego kciuki.
14:28No mówi Pani...
14:30A jeszcze chciałam jedną rzecz dodać.
14:32W pracy z Urzędem Zarządu Dróg,
14:37poprzed naszą szkołą, jako pierwszą placówką w Koszalinie,
14:41będzie zrobiony właśnie napis odłóż telefon.
14:44Już nie trzeba będzie pisać kredą,
14:46ale dzieci i dorośli będą przechodzili widząc ten napis.
14:50To też jest taki element higieny cyfrowej,
14:53dlatego, że nawet jeżeli rodzic przechodzi,
14:56czy osoba starsza, to ona też ma świadomość tego,
15:00no trzeba ten telefon odłożyć, tak?
15:02Czy gdzieś tam się coś takiego, taka lampka czerwona zapala,
15:06że nie tylko przechodząc przez ulicę,
15:09to też w różnych miejscach publicznych,
15:11żeby było mniej tych telefonów w rękach.
15:14Czy Wasza akcja prowadzona w szkole
15:16już ma taki widoczny, pozytywny oddźwięk?
15:19Zauważa Pani, że dzieci chętnie, nie wiem, właśnie grają w te gumy,
15:23strykają kapslami, czy mają świadomość,
15:27że chyba przesadzają z tymi telefonami.
15:29Czy to jeszcze jest, jednak będzie dłuższy proces?
15:31Mi się wydaje, że to jest taka duża praca,
15:33ale to, co zauważyłam, że w momencie,
15:36kiedy człowiek idzie korytarzem
15:38i tylko wystarczy samo spojrzenie,
15:40a przepraszam, tak?
15:41Albo słyszałeś komunikat?
15:43No chowam już, przepraszam, tak?
15:45Bo stawianie samych uwag nic nie daje,
15:48to tylko budzi taki bunt, tak?
15:50Że będziemy się gdzieś chować, ukrywać i przeglądać.
15:53To się śmiałam, że w którymś momencie
15:54zrobiło się u nas w szkole podziemie,
15:56bo dzieci chodziły, nie, coraz dzieci mniej.
15:59Mówię, czemu dzieci jest mniej na korytarzach?
16:00Bo te dzieci siedziały w szatni, w naszych boksach.
16:03I tam siedziały z telefonami,
16:05więc nasze dyżury zaczęły się koncentrować też,
16:07one zawsze były, tak?
16:09Ale w tej szatni coraz częściej przychodziłam.
16:11Poza tym któregoś razu wpadłam na pomysł,
16:13że fajnie by było, gdyby dzieci zamiast uwagi
16:17dostawały taką karteczkę,
16:19na której były gry logiczne, tak?
16:22Ja mówię, nie dostajesz uwagi,
16:24ale będziesz musiał rozwiązać tą krzyżówkę.
16:28Ale czemu?
16:30Ja mówię, no bo będziesz miał możliwość,
16:31jak nie będziesz wiedział sam jak to zrobić,
16:33poprosić kolegę i będziecie ze sobą rozmawiać.
16:35I na tyle nasza młodzież jest odpowiedzialna,
16:38że oni mi tak, bo byliśmy tak umówieni,
16:40że jak rozwiążesz, to w ten samy dniu
16:42przynosisz mi rozwiązanie do gabinetu.
16:44Więc jakieś efekty są,
16:47ale ja liczę na to, że te komunikaty,
16:50te akcje, że to wszystko będzie miało
16:53jakby efekty wtedy, kiedy te nasze dzieci,
16:56pierwsza, druga i trzecia klasa,
16:58pójdą do starszych klas,
16:59bo one już nabiorą takiego nawyku, tak?
17:02Żeby nie korzystać w tym obszarze,
17:05w tej przestrzeni publicznej z telefonu.
17:07Czyli praca czeka Państwa duża,
17:09pewnie też rodziców.
17:10I tutaj właśnie na koniec chciałem Panią
17:12poprosić o jakieś porady dla rodziców,
17:14którzy mają dosyć tego,
17:15że dzieci siedzą ciągle w tych telefonach,
17:18nie chcą z nimi rozmawiać,
17:19wakacje się zbliżają.
17:21Jak można to zrobić,
17:23żeby odsunąć ten ekran na bok?
17:26Przede wszystkim rodzic musi odłożyć ten telefon.
17:30I rodzic musi się umówić z dzieckiem na przykład
17:33na to, ile czasu dziecko będzie korzystało
17:36z tego telefonu.
17:38Bo jeżeli sam siebie kontroluje
17:40i jestem przykładem dla innej osoby,
17:42to to dziecko też mniej będzie korzystało.
17:45Okres wakacji to jest taki czas,
17:47że siłą rzeczy spędzamy więcej czasu
17:49z naszymi dziećmi.
17:50Możemy z nimi rozmawiać,
17:51możemy z nimi grać w gry planszowe.
17:53Nie musimy koniecznie jadąc na wakacje
17:56na przykład samochodem,
17:57umieszczać dziecku tableta z tyłu.
17:59Możemy z tym dzieckiem porozmawiać.
18:01Teraz jest tyle pomysłów,
18:03które możemy właśnie czerpać z internetu
18:05dotyczących korzystania z różnego rodzaju
18:09gier, zabaw,
18:11takich, które są w realu.
18:14I tego się trzymajmy.
18:16Wyłączmy telefon,
18:17przenieśmy się do realu
18:18razem z naszymi dziećmi.
18:19Nie zrzucajmy na nich całej winy,
18:21że to oni siedzą,
18:22tylko pokażmy im dobry przykład.
18:24No i to chyba jest idealna rada na te wakacje.
18:27Dziękuję Pani bardzo za przybycie.
18:28Dziękuję bardzo.
18:29Moim i Państwa gościem była Pani Agnieszka Skrzypniak,
18:32pedagog Szkoły Podstawowej nr 18 w Koszalinie.

Recommended