• 5 months ago
Chirurgia ogólna w koszalińskim szpitalu działa. Problem został rozwiązany

Category

🗞
News
Transcript
00:00Ostatnie tygodnie dawały pewien niepokój, że ta dostępność dla pacjentów, którzy zamieszkują mieszkańców tej części województwa, a więc mieszkańców miasta, koszalin, ościennych miejscowości, jak również turyści, bo jesteśmy w okresie wakacyjnym,
00:20istniało ryzyko, że to zabezpieczenie medyczne dla tej części ludności może w jakiś sposób zostać zachwiane, dlatego że gdyby przestał funkcjonować oddział chirurgiczny, to byłaby kolej rzecz taka jak w dominu, że pozostałe oddziały bez chirurgii średnio mogą funkcjonować.
00:40Do takich oddziałów należy ginekologia, która w szpitalu w Koszalinie jest oddziałem trzeciej rewencyjności, a warunkiem funkcjonowania na tym poziomie ginekologii jest obecność chirurgii w szpitalu, czyli już automatycznie oddział ginekologii nie mógłby funkcjonować.
00:57Oddział OIOM-u opiera się bardzo często o konsultacje i współpracę z chirurgią, więc gdyby nie było oddziału chirurgicznego, również oddział OIOM-u musiałby zawiesić swoją działalność i zupełnie niewyobrażalne jest funkcjonowanie SOR-ów, szczególnie w okresie wakacyjnym, gdzie jest dużo turystów, mamy kilkanaście kilometrów do linii brzegowej morza,
01:21więc w sezonie wakacyjnym na SOR-ze w szpitalu w Koszalinie znaczną część pacjentów stanowią turyści, więc tak naprawdę ta sytuacja była bardzo niebezpieczna, bo groziło to brakiem zabezpieczenia dla tej części ludności, o której mówiłem.
01:38Natomiast problem został rozwiązany, trwały, szczególnie tutaj trzeba oddać to panu dyrektorowi Rajewskiemu, który jako dyrektor medycznej jednostki walczył dniami, nocami można by powiedzieć o to, aby ta ciągłość funkcjonowania oddziału została zachowana i to się udało.
02:00Przyjechaliśmy dzisiaj tutaj, aby zastanowić się jako konsultanci w chirurgii, w trzech dziedzinach chirurgii, przyjechaliśmy tutaj razem, aby zastanowić się w jaki sposób możemy pomóc, aby to co się już rozpoczęło, a więc tworzenie nowego zespołu, czy są jakieś takie aspekty, w których jest gdzieś potrzebna nasza pomoc.
02:22Przyjechaliśmy tu złożyć deklarację naszej pomocy, tam gdzie ona będzie oczywiście potrzebna i też w ramach naszych własnych możliwości. Przy tej bardzo konstruktywnej rozmowie, która się odbyła przed chwilą, też określiliśmy zasady funkcjonowania i współpracy tego nowo powstającego, jak gdyby odradzającego się oddziału chirurgicznego, dlatego że jeżeli weźmiemy pod uwagę wymianę kadrową, możemy tak śmiało powiedzieć.
02:47Optymizmem nas napawa to, że jest ułożony grafik dyżurów na najbliższy miesiąc, a więc wszystkie dyżury są zabezpieczone przez dwóch chirurgów specjalistów. To jest bardzo ważna informacja dla wszystkich, a więc ta funkcja chirurgii jako oddziału ostro-dyżurowego jest zapewniona, jak tylko oddział się przeorganizuje, dlatego że część chirurgów zatrudnionych kończy pracę jeszcze w innych swoich miejscach.
03:16Od razu, jak tylko się oddział przeorganizuje i będzie tych chirurgów więcej w ciągu dnia, zostaną rozpoczęte wykonanie procedur planowych, a więc to też są przecież schorzenia, z których trzeba leczyć pacjentów i na te operacje pacjenci czekają.
03:33Doktor Pos, która jest konsultantem w chirurgii onkologicznej została zapewniona dzisiaj, że pacjenci onkologiczni, a więc ci pacjenci, którzy nie mogą czekać, aż się oddział przebuduje, zorganizuje, że ci pacjenci w ościennych szpitalach będą operowani przez specjalistów z zakresu chirurgii onkologicznej, a więc ich bezpieczeństwo również nie zostanie wystawione na szwanie.
03:59Planowe zabiegi z dziedziny chirurgii onkologicznej będą odsyłane, czy powiedzmy będą kierowane do ościennych powiatów, to znaczy Sławno, Szczecinek, Połczyn, czyli Świdmin, a tak na marginesie powiem,
04:23że podpisaliśmy taką deklarację o współpracy z tymi trzema szpitalami, którą też podpisał Pan Marszałek Województwa w imieniu Pana Marszałka Geblewicza i jest deklaracja, że ci pacjenci będą bezpieczni, jeśli będą wymagali pomocy, tam są lekarze ze specjalnością chirurgii onkologicznej i ci pacjenci będą w pierwszym rzucie, jeśli będzie taka potrzeba, przesłani.
04:53Niemniej Pani Doktor i Pan Doktor Ordynator Wojewódzkiego Szpitala w Szczecinie zadeklarowali, że jeśli będzie taka potrzeba, to też ci pacjenci będą mogli być kierowani do szpitala wojewódzkiego przy ulicy Arkońskiej.
05:12Natomiast pacjenci do planowych zabiegów nieonkologicznych, to jeśli nam się to uda, to byśmy to chcieli zrobić w sierpniu bądź we wrześniu.
05:25W zasadzie ja się dogadałem z nowym ordynatorem, że jesteśmy gotowi pomóc w razie potrzeby jako szpital na Arkońskiej, a w własnym zakresie będą robić takie sprawy, które są w stanie w tej chwili załatwić.
05:41Tym bardziej, że dowiaduję się, że szpital też kupuje nowy sprzęt dla chirurgów naczyniowych, że jest perspektywa zatrudnienia chirurgów naczyniowych, więc sprawa według mnie jest opanowana i lepiej.
05:55Dziękuję.

Recommended