Katedra Najświętszej Maryi Panny w Bradze (Se) Portugalia, Piątek 8 lipca 2016 r.

  • 7 years ago
Katedra w Bradze (port. Sé de Braga) - katedra rzymskokatolicka w Bradze, w Portugalii wybudowana w 1070 roku po zakończeniu rekonkwisty. Świątynia pierwotnie romańska, wzbogacona została z biegiem czasu o elementy gotyckie, renesansowe i barokowe. Najstarszą częścią konstrukcji jest wejście od strony południowej. Katedra jest głównym ośrodkiem katolicyzmu w Portugalii.

Katedra Najświętszej Maryi Panny w Bradze (Se) jest jednym z najpiękniejszych zabytków w mieście. Dzięki swojej wspaniałej, długiej historii i ogromnemu znaczeniu artystycznemu jest to także jedna z najważniejszych budowli w Portugalii.
Katedra w stylu romańskim wybudowana została w 1070 roku na miejscu mauretańskiego meczetu. Niestety w 1135 roku, podczas trzęsienia ziemi, budowla została częściowo zniszczona. W późniejszych stuleciach katedra była wielokrotnie odnawiana i przebudowywana – dodano wiele elementów renesansowych i barokowych.
W 1930 roku w miejscu dawnego, katedralnego skarbca stworzono muzeum sztuki sakralnej.
Najstarszą częścią katedry jest jej wejście od strony południowej, zdobione m. in. pięknymi rzeźbami o tematyce wiejskiej.
Portugalskie powiedzenie mówi, że Lizbona się bawi, Porto pracuje, Braga modli się a Coimbra studiuje. W przypadku Bragi zawiera sporo prawdy. Braga jest ważnym ośrodkiem religijnym Portugalii. Jest określana „portugalskim Rzymem". Znajduje się tu najstarsza diecezja tego kraju. Mieszczą się tu są liczne seminaria duchowne. Dziś znajduje się tu 35 budowli sakralnych. W III w. powstało w Bradze biskupstwo. Podobno jego twórcą był Jakub Starszy Apostoł. Po panowaniu arabskim w latach 716 - 1040 biskupstwo przywrócono. W latach 1093 - 1147 miasto pełniło funkcję stolicy Portugalii. W tym okresie tutejsi biskupi starali się uczynić z miasta metropolię Portugalii. Braga została siedzibą arcybiskupstwa i prymasa Portugalii. W XVI w. arcybiskup Diogo do Salsa zmienił miasto średniowieczne w renesansowe.
Romańska katedra stoi na miejscu kościoła z VI w. i mauretańskiego meczetu. Budowę rozpoczęto w 1071 r., a konsekracja odbyła się w 1089 r. W przeciągu kilku następnych stuleci była kilkakrotnie przebudowywana. Wzbogacała się o elementy gotyckie, renesansowe i barokowe. Najciekawszą z trzech kaplic stojących przy dziedzińcu jest Kaplica Królewska (Capela do Reis),
w której znajdują się nagrobki księcia Henryka Burgundzkiego i jego żony Teresy, fundatorów świątyni. Główny, południowy portal katedry pochodzi z lat 1486 - 1501. Zdobią go rzeźbienia
o tematyce wiejskiej, ukazujące sceny z miejscowych legend. Uwagę przyciąga niezwykle dekoracyjny fryz wokół górnej krawędzi murów. Na zewnętrznej absydzie kościoła znajduje się pełna uroku figura Matki Boskiej Karmiącej (Nossa Senhora do Leite) z XVI w. W głównym ołtarzu kościoła ustawiono XIV-wieczną rzeźbę Nossa Senhora de Braga, a w kaplicy św. Sakramentu rzeźbiony w drewnie ołtarz wzorowany na „Triumfie Kościoła" Rubensa. Wspaniałe barokowe organy zdobią piękne dekoracje snycerskie.

Recommended