Folytatódik a rubel kálváriája

  • 10 years ago
Kedd hajnalban az orosz jegybank 10,5 százalékról 17 százalékra emelte az irányadó kamatot. Ennek ellenére az amerikai dollár kora
délután átlépte a 80 rubeles, az euró pedig a 100 rubeles szintet. Később erősödött az orosz valuta. A moszkvai tőzsdezáráskor a 72 rubeles szint körül járt a dollár. Januárban még 32 rubel körül mozgott a dollár.

Az orosz jegybank kormányzója egyrészt a nyersolaj világpiaci árának zuhanásával indokolta nemzeti valutájuk drámai értékvesztését, másrészt azzal, hogy az orosz bankoknak nincs lehetőségük a nemzetközi bankok támogatását kérni.

A moszkvai tőzsdén folytatódott az eladási hullám. A dollárban számított RTS index több mint 12 százalékot zuhant.

Az orosz kormány válságtanácskozást tartottak a pénzügyi helyzetről, de egyelőre nem hoznak korlátozó intézkedéseket – közölte a gazdasági miniszter.

A szankciók mellett a nyersolaj árának esése húzza le a rubelt. A Brent hordónkénti ára kedden 60 dollár alatt is járt

Az orosz jegybank idén már több mint 80 milliárd dollárt fordított a rubel gyengülésének lassítására, ilyen pénzügyi válság 1998 óta nem volt Oroszországban. Az ország GDP-je 4,5-4,7 százalékot zsugorodhat 2015-ben, ha az olaj hordónkénti ára 60 dollár körül marad – közölte a bank hétfőn. A tőkekiáramlás pedig év végére meghaladhatja a 134 milliárd dollárt.

Az Alfa Bank egyik vezető közgazdásza, Natalja Orlova azt nyilatkozta a Reuters-nek, hogy ha a jegybank ilyen magas alapkamata sem vonzza a befektetőket az orosz piacra, akkor a banknak lehetősége van még napi 10 milliárd dollár értékben beavatkozni.

A befektetőket aggasztja az is, hogy az olajóriás Rosznyefty nemrég 625 milliárd rubel, azaz 8,67 milliárd dollár értékben bocsátott ki kötvényeket, a befolyt összeget külföldi valuta vásárlására használhatja, amely tovább ronthat a rubel helyzetén. A Rosznyefty közleménye szerint nem vesznek külföldi valutát.