Elismerte Oroszország a pénzügyi veszteségeit

  • 10 years ago
Az orosz pénzügyminiszter elismerte, hogy dollármilliárdos károkat szenved el Oroszország a szankciók és az olaj világpiaci árának drámai csökkenése miatt.

Vlagyimir Putyin elnök eddig azt hangoztatta, hogy a Nyugatnak jobban fájnak a szakciók, mint Oroszországnak, ennek látszik ellentmondani pénzügyminisztere hétfői bejelentése.

– Egyre kevesebb tőke áramlik Oroszországba, főleg ami a befektetéseket, beruházásokat illeti. Az EU és az Egyesült Államok korlátokkal vett körbe bennünket szinte minden területen. Ez körülbelül 40 milliárd dollár veszteséget okoz egy év alatt, ami hatalmas összeg. De, ha az össztőke kiáramlást számoljuk, akkor az most már 130 milliárd dollár körül mozog – mondta Anton Sziluanov.

Ez az első hivatalos orosz számítása a szankciók hatásának. 2013-ban a tőkekiáramlás 59,7 milliárd dollár volt.

A pénzügyminiszter már korábban jelezte, hogy a védelmi kiadások tervezett növelése jelenleg elképzelhetetlen.

A szankciók bevezetése óta a rubel körülbelül 30 százalékot vesztett értékéből az amerikai dollárral szemben, habár hétfőn némi erősödést mutatott.

Elemzők szerint a kormánynak vagy csökkentenie kell a kiadásait vagy adót kell emelnie, hogy tartani tudja magát a költségvetési célokhoz.

Az orosz statisztikai hivatal szerint a GDP 0,8 százalékkal bővült. Közben a tízéves lejáratú állampapírok hozamát már 10,12 százalékra emelte a jegybank, a korábbi 7,71 százalékról.

Az olajáresésből származó vesztesége az országnak duplája, mint amit a nyugati szankciók okoznak, eléri a százmilliárd dollárt. Elemzők arra számítanak, hogy Oroszország csökkenti a kitermelést napi körülbelül 300 ezer hordóval, hogy emelje az árakat.

Moszkva a jövő évi költségvetésének megtervezésekor még 100 dollár körüli hordónkénti olajárral számolt. A parlament is ezt a tervezetet fogadta el.

Oroszország ugyan nem tagja az OPEC-nek, de a szervezet következő ülésén várhatóan felkéri a tagokat, hogy szintén csökkentsék a kitermelést.

A Krím-félsziget elcsatolása és a kelet-ukrajnai harcok miatt Oroszország ellen bevezetett szankciókra Moszkva korlátozásokkal válaszolt. Egy vasárnapi interjúban Vlagyimir Putyin azt mondta, hogy országára nézve katasztrófális következményei lehetnek a szankcióknak, ám ezek vissza is üthetnek. A modern világban az országok nagyban függnek egymástól. Az olajár esésének és a nemzeti valuta értékvesztésének nem csak Oroszországra nézve vannak negatív következményei – vélekedett az államfő.

Vlagyimir Putyin arra is célzott az ITAR-TASZ-nak adott interjúban, hogy az olajár alacsonyan tartásával az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia szándékosan összejátszott, hogy keresztbe tegyen az orosz gazdaságnak. Később pedig az orosz államfő olyan megjegyzést tett, hogy a szaúdiak az amerikai palaolaj kitermelőket akarják elgáncsolni az alacsony olajárral.

Elemzők szerint, ha a Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szervezete november 27-i ülésén nem dönt a kitermelés csökkentése mellett, a kőolaj hordónkénti ára akár 60 dollárra is eshet.