Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός...82 - 76,

• 12 years ago
Σε ένα πολύ μεγάλο ματς στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση του Παναθηναϊκού και στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας μετά το 1997 (82-76)!

Τέλος στα 15 χρόνια απουσίας του από την κορυφή έδωσε ο Ολυμπιακός, ο οποίος στο κατάμεστο ΣΕΦ επικράτησε για τρίτη φορά του Παναθηναϊκού και στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας (82-76)!
Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς κράτησε το προβάδισμα του στην αντεπίθεση του "τριφυλλιού", καθώς στην τρίτη περίοδο βρήκε λύσεις με μεγάλα τρίποντα από τους Κώστα Σλούκα, Έισι Λο, Βασίλη Σπανούλη.
Οι "ερυθρόλευκοι" προσπάθησαν να ελέγξουν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον ρυθμό, κάτι που κατάφεραν μετά το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός θα ισοφαρίσει σε 11-11 και από εκείνο το σημείο του αγώνα κι έπειτα θα κυνηγάει τον Ολυμπιακό, ο οποίος τελικά θα φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα και στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.