W sobotę, 22 czerwca, na terenie przy Chacie Biesiadnej organizatorzy zapewnili moc atrakcji dla dzieci i tych nieco starszych gości. Frekwencja podczas powitania lata i Noc Kupały była jeszcze większa niż w ubiegłym roku.
Category
🗞
NewsTranscript
00:00Jesteśmy proszę Państwa w Kamieńcu na terenie okalającym Chatę Biesiadną, którą się opiekuje Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Kamieńcu.
00:12I to już jest cykliczna impreza. Witamy dzisiaj lato. Jak widzicie Państwo, słońce dla nas jednak zaświeciło, jak zwykle zresztą.
00:21Moc atrakcji przygotowaliśmy z tejże okazji. I dmuchańce, i strefa cała dla dzieci, ale także prezentacje sceniczne naszych uczniów, uczniów warsztatów, które przy centrum działają.
00:38Jest ich całe mnóstwo, i gitarzyści, i perkusiści, i zespół takie chłopaki, i wokaliści, i keyboardziści, no całe mnóstwo.
00:49Pewnie wszystkich nie zdołam wymienić, ale takim gwoździem programu będzie występ zespołu Cybinka oraz obrzęd, który przedstawią nad naszym pięknym stawem.
01:03I tak przy okazji chciałam podziękować głównie strażakom z Kotusza, którzy nam nie odmówili pomocy, bo bez nich byśmy pewnie sobie rady nie dali.
01:12Kto jeszcze w Kamieńcu nie był na imprezach przeróżnych, zapraszam. Jesteśmy otwarci na każdego gościa.
01:20Tak jak cały centrum to rodzina, która od klubu Malucha po Seniora aż sięga, tak mili Państwo staramy się tak przygotowywać imprezy, żeby każdy tutaj znalazł odrobinę miejsca dla siebie.
01:33Niezależnie od tego ile ma lat, co lubi najbardziej, czy jest juniorem, czy seniorem, czy lubi śpiewać, czy lubi grać, czy lubi kiełbasę na przykład z grilla.
01:45Dla każdego coś dobrego.
01:47Mija dokładnie rok, gdzie rozpocząłem właśnie podczas nocy kupały w Kamieńcu indywidualny projekt dotyczący plenerowych realizacji, plenerowych pieców do wypalania ceramiki.
02:00Dzisiaj mamy okazję zobaczyć piec do wypalania ceramiki, który został ochrzczony imieniem Postrzygacz.
02:09Postrzygacz był to taki zawód w kulturze Słowian, gdzie ojciec na siódme urodziny swojego syna zapraszał postrzygacza, który to obcinał włosy synowi.
02:22Później postrzygacz został przypisany do osoby, która zwykle przycina owcę.
02:28Samo powstawanie pieca to kilka godzin realizacji od konstrukcji metalowej poprzez załadunek tak ceramiką, jak również paliwem, czyli tutaj drewnem.
02:38Maksymalną temperaturę w tym piecu możemy uzyskać, ja tak myślę przynajmniej, że tak będzie 950 stopni.
02:43Będzie to mierzone w nocy, oczywiście ten piec jest dosyć widowiskowy ze względu na to, kiedy rozpali się w całości, raz, że język ognia będzie wychodził właśnie tutaj, są te symboliczne nożyce,
02:56będzie wychodził przez nie, a również sam będzie piec emanował kolorem, czerwienią, światłem z zewnątrz, z wewnątrz pieca.