Category
🗞
NewsTranscript
00:00 Myślę, że ulica Brylantowa była długo oczekiwana. Osiedle, ja to nazywam Nowe Zbruzewo, bardzo spontanicznie jest realizowane i stąd istnieje potrzeba drog głównych, żeby one zostały przebudowane.
00:17 Jesteśmy przygotowani, na szczęście mamy gotową dokumentację i pozwolenie na budowę i dlatego złożyliśmy wniosek do Polskiego Ładu, żeby ta droga została zrealizowana.
00:29 Droga będzie zrealizowana w 2024 roku, to już jest potwierdzone, kwotą 2 miliony złotych plus oczywiście udział własnej gminy, ale on jest do 15%.
00:44 I dlatego należy się spodziewać, że w końcówce pierwszego półrocza 2024 roku będziemy tą drogę realizować i zakończymy ją w 2024 roku, co na pewno poprawi komunikację na tym osiedlach.
01:03 W zeszłym roku oddaliśmy do użytku, właśnie tak jak Pani wspomniała, miejsce do takiej selektrywnej zbiórki odpadów, bardzo kontrolowanych pod względem segregacji.
01:17 Przypomnę, że polega to na tym, że układ jest zamknięty, każdy z mieszkańców przyporządkowany do tego miejsca otrzymuje zestaw kodów na poszczególne 8 frakcji.
01:30 I w momencie, kiedy np. niesie makulaturę i tym kodem, który będzie przyklejony do worka, w którym się te odpady znajdują, tylko się otworzy ta przestrzeń, która jest przeznaczona właśnie dla makulatury.
01:48 To spowodowało, bo pamiętam, że też były głosy krytyczne, że to tyle kosztuje i tak dalej, ale dzisiaj możemy jasno powiedzieć, że tylko 30% odpadów jest niewyselekcjonowanych, niewysortowanych, czyli to obniża koszty całego systemu.
02:09 Dlatego też zabiegaliśmy nie tylko o budowę Pszoku, który jest bardzo ważny i powstanie w Mateuszewie. Będzie bardzo nowoczesny, podobny właśnie jak te miejsca przy ulicy Wojska Polskiego, ale również trzy takie nowe miejsca do składowania tych odpadów.
02:27 Pierwsze to jest miejsce naprzeciwko szkoły numer 4, ten system zamknięty będzie funkcjonował. Drugi przy ulicy Kopernika i on jest administrowany przez TBS. I trzeci również nie pozostawimy starej części miasta, czyli przy ulicy Ogrodowej.
02:49 Ten pierwszy, który wymieniłem, przy ulicy Grota Noweckiego jest administrowany przez spółdzielnię mieszkaniową. One będą w pełni monitorowane, tak jak to jest przy Wojska Polskiego i to są oczywiście drogie systemy bardzo, ale one przynoszą efekty.
03:06 A przecież nam wszystkim zależy na to, żeby było czysto, a po drugie, żeby również było optymalnie pod względem kosztów. Pszok natomiast będzie bezzałogowy, w systemie zamkniętym, odpowiednio kontenery pozamykane, które będą odbierały poszczególne frakcje.
03:29 Ten, który zajedzie do Mateuszewa, po prostu za pomocą kodów elektronicznych będzie swobodnie z nich mógł korzystać.
03:39 Ale nawiążę jeszcze do jednej rzeczy, ponieważ przepisy prawa się zmieniły i w takiej formule ten pszok, który jest obecnie w Mateuszewie, będzie mógł funkcjonować tylko do końca roku.
03:50 Stąd były nasze działania, żeby w okresie przejściowym, aż nie wybudujemy tego nowego, a teraz kiedy mamy pieniądze na to ponad 15 milionów złotych, to pójdzie to sprawnie.
04:04 Przejściowo będzie na okres budowy znajdował się przy ulicy Szerokiej w sposób uporządkowany. Od 1 stycznia będzie tam działał na wzór takich, które znajdują się w mieście w Poznaniu, bo znajdują się tam jest chyba 9 tych miejsc, które również funkcjonują w sposób bezpieczny.
04:24 [MUZYKA]