• 2 years ago

Category

🗞
News
Transcript
00:00 Znajdujemy się w Bobrownikach przed budynkiem należącym do zespołu, który należał do magazynu solnego w tej samej miejscowości, który egzystował tutaj od 1772 roku.
00:19 Ten budynek został zbudowany w 1838 roku, ponieważ w latach 20-tych XIX wieku władze królestwa ówczesnopolskiego postanowiły rozwinąć tutaj infrastrukturę należącą do tego magazynu.
00:34 Ten budynek został zbudowany dla bednarza, który pracował w magazynie solnym, ponieważ sól była dystrybuowana w beczkach stróża i straży wojskowej, która ochraniała ten magazyn solny, ponieważ wojsku było potrzebne, ponieważ to był bardzo deficytowy i bardzo drogi, trudno dostępny dla takich zwykłych ludzi minerał, a niezbędny oczywiście do życia.
00:58 Pomóc się wziąć z tego, że co prawda ja nie urodziłem się w Bobrownikach, ale jestem rodzinnie związany od pokoleń. Moja rodzina należy do tak zwanych rodów Bobrownickich.
01:10 Przez wiele lat przyjeżdżałem na wakacje, spędzałem wakacje, a ponieważ od dziecka, kiedy pamiętam, interesuję się historią, to ten romantyzm bobrownicki, czyli Wisła, ruiny zamku, opowieści rodzinne spowodowały to, że zrodził się we mnie taki bardzo silny związek emocjonalny z Bobrownikami.
01:30 W każdym razie z tego marzenia, z tej fascynacji wzięło się to, że zawsze marzyłem o tym, żeby mieć na własność swój kawałek Bobrownika, a ponieważ jestem historykiem, więc marzenie drugie to było takie, żeby ten kawałek Bobrownik miał jakąś historię.
01:48 No i udało nam się wraz z małżonką nabyć ten budynek i zaczęła się nowa przygoda. Udało się w ciągu poszczególnych sezonów, bo już tutaj te sezony remontowe trwają już siódmy rok, w tym roku był już siódmy albo ósmy sezon i w ciągu tych 7-8 lat udało nam się zdobyć fundację, a oczywiście nie nam, tylko fundacji udało się pozyskać około 600 tysięcy złotych,
02:12 które zostały wydane na to, żeby ten budynek całkowicie doprowadzić do takiego stanu, w którym można powiedzieć, że on jest uratowany, już w jego istnieniu nic nie grodzi. Te fundusze pochodziły z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z funduszów Urzędu Marszałkowskiego.
02:28 Muzeum będzie poświęcone historii Bobrownik, bo tak jak już wcześniej powiedziałem, ta historia jest bardzo bogata i tutaj nawet mieszkańcy miejscowi nie wiedzą, nie znają tych epizodów takich bardzo ciekawych w historii tej miejscowości, ale też będzie poświęcona monopolowi solnemu, czyli temu zjawisku, dzięki któremu w ogóle te budynki tutaj w Bobrownikach, ten budynek zaistniał.
02:49 Generalnie rzecz biorąc nie chcę, żeby to było muzeum takie regionalne, w którym będą jakieś kołowrotki, maselnice, tylko że w moim zamyśle będzie to takie muzeum nowoczesne, pokazujące właśnie w nowoczesny sposób, multimedialne mam nadzieję, tak jak powiedziałem, historię Bobrownik i też dzieje tego monopolu solnego w takim dużym uproszczeniu, bo to jest bardzo skomplikowane i długotrwałe w latach zjawiska.
03:11 Ogromną satysfakcją jest dla mnie to, że moje wysiłki w ratowaniu tego zabytku znalazły uznanie i otrzymałem w tym roku medal Hereditas Secularum, to jest taki medal nadawany przez komisję województwa Kujawsko-Pomorskiego.
03:30 Właśnie bezpośrednio dostałem go za to, za uratowanie tego budynku, ale także przywrócenie mojego historycznego kontekstu.
03:36 Myślę, że wielu osób, jeszcze turystów uważa, że to zamek krzyżacki jest w Bobrownikach, więc muzeum jest bardzo potrzebne.
03:45 Dla mnie pomysł otwarcia muzeum w Bobrownikach, w tym oto budynku, ten budynek jest bardzo stary i historyczny, dla mnie jest to naprawdę świetny pomysł, bo Bobrowniki są właściwie historyczną osadą
04:03 i nie mają żadnej instytucji takiej kulturalnej, żeby można było wyeksponować różne historyczne dokumenty związane z naszą miejscowością.
04:18 Zobaczcie!

Recommended