• 2 years ago
Lewica pokazała kandydatów do sejmu

Category

🗞
News
Transcript
00:00 Witam serdecznie na konferencji prasowej drużyny Nowej Lewicy Komitetu Wyborczego.
00:07 Komitet Wyborczy Nowa Lewica to porozumienie polityczne partii politycznych, mianowicie Lewicy Razem, Nowej Lewicy Polskiej Partii Socjalistycznej Unii Pracy,
00:17 ale także Strajku Kobiet, organizacji pozarządowych, związków zawodowych.
00:21 Razem utworzyliśmy drużynę, która będzie startować pod szyldem partii politycznej Nowej Lewicy.
00:28 Mamy już w całym kraju listy zatwierdzone, pełne listy przy parytecie kobiet i mężczyzn 50 na 50.
00:36 U nas co prawda mamy 8 kobiet, 10 mężczyzn, ale to jest lokalna lista ludzi mających doświadczenie samorządowe,
00:47 aktywność w organizacjach pozarządowych oraz działalność w poszczególnych również i partiach politycznych, związkach zawodowych,
00:55 więc miejscowi aktywiści, którzy mają dorobek, mają mandat społeczny, bo sześcioro z nich pełni również mandaty radnych Rady Miasta po Sejmie Województwa Wielkopolskiego.
01:09 Szanowni Państwo, po co Lewica startuje w tych wyborach?
01:13 Lewica startuje nie tylko, żeby odsunąć PiS od władzy czy zatrzymać Konfederację.
01:19 My chcemy zmienić państwo, chcemy żeby państwo było przyjazne obywatelom.
01:25 Dzisiejsza polityka PiSu prowadzi do cichego zwijania państwa, a Konfederacja chce zlikwidowania państwa.
01:33 My mówimy, że silne państwo jest w interesie obywateli, bo silne państwo to wysokiej jakości usługi publiczne,
01:42 to dostęp nieodpłatny do służby zdrowia, do żłobka, do dobrej szkoły, to bezpłatny transport publiczny, to również prawa kobiet.
01:55 Nie idziemy tylko po to, żeby zasiąść w nowym rządzie. Chcemy zmieniać Polskę.
02:00 Silna obecność Lewicy w przyszłej koalicji dzisiejszych partii opozycyjnych to przede wszystkim gwarancja powrotu do przestrzegania Konstytucji.
02:12 Dzisiaj, szanowni Państwo, słabnie nam gospodarka, obniża się PKB. Od 2016 roku mamy coraz niższe nakłady na inwestycje.
02:23 Wszystko to powoduje, że nieodpowiedzialny rząd prawicy, który nie chce pieniędzy europejskich, pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, hamuje rozwój gospodarczy.
02:35 Nie ma tych pieniędzy na szpital w Gnieźnie, a byłoby. Nie ma tych pieniędzy na rozwój infrastruktury, na rozwój zielonej gospodarki,
02:45 między innymi na proekologiczny transport miejski. Idziemy również po to, aby powiedzieć, że każda Polka i każdy Polak ma prawo czuć się bezpieczny.
02:58 Bezpieczny to znaczy się państwo, którym przestrzega się prawo.
03:04 Szanowni Państwo, ta drużyna to dzisiaj przedstawię tak po kolei od tej strony jak jesteśmy. Mam zaszczyt do tej pory być liderem listy.
03:16 W Okręgu Konińsko-Gnieźnieńskim numer dwa na tej liście jest przedstawicielka koalicyjnej partii, partii Lewicy, razem pani Kamila Kasprzak-Bartkowiak,
03:28 aktywistka kultury, działaczka krytyki politycznej, organizatorka wielu debat, wystaw. Myślę, że tu w naszym środowisku jest osobą jak najbardziej znaną.
03:38 Numer trzy. Szanowni Państwo, na liście Lewicy jest dwójka bardzo młodych ludzi.
03:45 22-letnia Wiktoria Miedziak ze Środy Wielkopolskiej i 23-letni Piotr Czerniejewski.
03:52 Piotrek mimo 23 lat ma duże doświadczenie w działalności publicznej, był szefem Młodzieżowej Rady Miasta, szefem klubu w Parlamencie Polskim.
04:02 Mam na myśli Parlament Młodzieżowy, ale także organizatorem wielu inicjatyw, w tym jest współautorem też lokalnego, regionalnego programu dotyczący transformacji energetycznej.
04:15 Numer siedem. Z tych obecnych tutaj jest Tomasz Andrzej Nowak, radny kilku kadencji, Rady Miasta Konina, działacz organizacji pozarządowych kultury, człowiek bardzo aktywny w Radzie Miasta Konina.
04:34 Dalej dzisiaj z nami jest pani Sylwia Przybylska, radna Rady Miastka, aktywna działaczka również Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan, na dzień dzisiejszy pracująca w spółdzielczości, ale wcześniej w firmie prywatnej.
04:51 Dalej, szanowni Państwo, jest z nami, od wczoraj na liście mamy zmianę, ogromnie się cieszę.
05:02 Dwa lata temu, w paroku w Czemeśnie był strajk, pierwszy strajk w Polsce, który zakończył się sukcesem. Sukcesem ludzi, którzy wiedzieli jak poukładać swoje oczekiwania, w drodze dialogu, wsparci ekspertami, ekspertami OPZZ, w ramach Konfederacji Pracy, wygrali ten strajk.
05:25 Jednym z współliderów tego strajku jest dzisiaj z nami pan Marcin Lewandowski. Witam serdecznie panie Marcinie, ogromnie się cieszę, że przyjął pan to zaproszenie.
05:37 I zgodnie ze własnym życzeniem, na miejscu 18 jest pani Ania Bąk, aktywistka z powiatu gnieźnieckiego, na co dzień grafik komputerowy. Ania, mimo że dopiero ma naście lat, to już niestety była zatrzymana przez policję, dlatego że stawała w obronie kobiet.
05:58 Ale też jest działaczką społeczną od wielu lat. Aniu, dziękuję tobie, że również jesteś z nami. To jest ta drużyna, która dzisiaj tutaj jest obecna. Myślę, że po kilka zdani poproszę o to, żeby każdy z nich powiedział, ale nie tylko będziemy mówić o sobie, ale będziemy mówić też o elementach naszego programu.
06:24 Uprzejmie zapraszam pani Kamilo.
06:28 Dzień dobry państwu. Ja startuję z miejsca numer dwa, tak jak powiedział pan poseł. Moje hasło, myślę, że mogę po raz pierwszy je też tutaj publicznie zaprezentować. Sprawne państwo dla wszystkich. Właśnie, sprawne państwo. Sprawne, nie dziadowskie.
06:41 Sprawne, czyli gdzie budżetówka, co jest jednym z postulatów Lewicy, żeby były podwyżki 20% dla pracowników budżetówki. W tym dla ludzi kultury i edukacji. Są te dziedziny mi bliskie, ponieważ sama działam w kulturze, w jednej z organizacji pozarządowych, jak i w różnych projektach edukacyjnych.
07:00 Patrząc na polską szkołę czy na instytucje kultury one potrzebują zmiany. Potrzebują przede wszystkim stabilnego, niezależnego finansowania, właśnie dobrze opłacanych pracowników i też uczciwych konkursów na stanowiska, bo to też z tym różnie bywa.
07:18 Jak i również, właśnie, jeżeli chodzi o szkołę to koniec lekczarnek. Wolna szkoła, gdzie uczniowie i nauczyciele, w zasadzie dialogu, też nieobciążonego programu mogą razem współpracować i kultura i edukacja naprawdę przyczynia się do rozwoju.
07:36 Jeżeli te dziedziny publiczne nie będą dofinansowane to nie będziemy mieć kreatywnego, innowacyjnego społeczeństwa. Będziemy jakąś montownią, będziemy krajem dla Europy Zachodniej, dla krajów bardziej rozwiniętych edukacyjnie, informacyjnie, będziemy gdzieś zawsze spychani na margines.
07:51 A tego nie chcemy. Sprawne państwo jest w interesie nas wszystkich. Tych posłowatów jest więcej. Chciałabym jeszcze powiedzieć tylko słówko o prawach człowieka. Przy ulicy Krzywe Koło wisi od ponad dwóch czy ponad trzech lat straszna taka szmata szkalująca osoby LGBT+.
08:08 Chciałabym powiedzieć, że tutaj lokalnie, to jest taki temat, zdejmiemy to. Ustawowo to zdejmiemy. Jest możliwość napisania ustawy, żeby zdjąć to. Skończyć taką mową nienawiści w przestrzeni publicznej. Dziękuję.
08:19 Dziękuję uprzejmie. Pani Kamila mówiła również o prawach pracowniczych, o prawie do dobrej płacy, bo sprawne państwo to dobrze opłacani urzędnicy, ale żeby to sprawne państwo mogło funkcjonować, to muszą być podatki od tych, którzy pracują.
08:37 Czy jest konflikt między pracodawcą a pracownikami? Myślę, że najlepiej może o tym powiedzieć pan Marcin Lewandowski.
08:43 Dzień dobry. Jako działacz związkowy zainteresowałem się na starcie, lewicy, gdyż posłowie lewicy to jedyna formacja, która wspiera w Polsce pracowników w walce o ich godność. Mieliśmy przykłady walki o godność w Paroku, w Solarysie, gdzie posłowie lewicy wspierali nas, zarówno jako działaczy związkowych, czyli nas i pracowników.
09:01 Była to jedyna partia, która zaangażowała się na spór zbiorowy i konformalnie wsparła. Mamy w Sejmie Polskim jeszcze wiele do zrobienia, wiele ustaw do poprawy. Żeby to zrobić musimy wygrać, to wygrać dość mocno i mieć tam silną formację w Sejmie. Dziękuję.
09:17 Dziękuję serdecznie. Pan Marcin właśnie wspomniał o tym sukcesie związków zawodowych. Radni, ale także parlamentarzyści lewicy solidarnie swoimi składkami wsparli zarówno Fundusz Strajkowy w Solarysie, jak i w Paroku. Miałem zaszczyt być też wśród nich.
09:39 Wśród nas jest pani Sylwia Przybylska, radna Rady Miasta. Uprzejmie zapraszam cię Sylwia.
09:45 Dziękuję. Dziękuję panie prezesie. Witam państwa serdecznie. W pierwszej kolejności chciałam podziękować panu posłowi za zaproszenie do tego projektu, jakim jest karytowanie z listy lewicy. Dziękuję serdecznie za zaufanie.
10:00 Startuję dlatego, że program Lewicy jest mi bliski ze względu na równość, na szacunek dla drugiego człowieka. Lewica stawia na równość wszystkich obywateli bez względu na płeć, na pochodzenie, na wyznanie czy orientację seksualną.
10:20 Jako Lewica chcemy wprowadzić wzorem Islandii równą płacę, bez względu na płeć, za równą pracę, za tę samą wykonaną pracę. Jako Lewica chcemy wprowadzić równość małżeńską i związki partnerskie, tak aby nikt w Polsce nie czuł się wykluczony.
10:44 Jako Lewica chcemy też, przygotowaliśmy pakiet dla, cały szereg poszulatów dla kobiet i chcemy wprowadzić prawo do bezpiecznego przerywania ciąży do 12 tygodnia, również bezpieczną i refundowaną antykoncepcję, jak również w tym awaryjną antykoncepcję dostępną bez recepty w aptekach.
11:11 Jako Lewica chcemy znieść całkowicie klauzulę sumienia, którą w tej chwili zasłaniają się lekarze jak i farmacenci. Również wprowadzić z powrotem ogólnopolski i publiczny program leczenia niepłodności w tym pozaustrojowym sposobem in vitro.
11:37 Oraz jako Lewica chcemy przywrócić badania prenatalne tak bardzo potrzebne wszystkim kobietom. Ten cały pakiet jak również pozostałe są właśnie po to, aby każdy Polak i Polka czuli się tu w naszym kraju bezpieczni, zaopiekowani przez państwo, bo najważniejsze właśnie jest nasze zdrowie, nasze bezpieczeństwo i to abyśmy mogli sami samodzielnie, każdy z nas podejmować decyzje, również te związane z macierzyństwem. Dziękuję.
12:06 Dziękuję. Warto szanowni państwo powiedzieć, że nie tylko mówimy, ale Sylwia, obecny tu pan Mariusz Mądroski są jednymi z tych, którzy poprzez decyzję Rady Miasta Gniezna oraz jedyny powiat w województwie wielkopolskim, który dopłaca do właśnie programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Gniezno w tej sprawie daje przykład, w związku z tym jest gwarancja, że uczynimy to również w parlamencie.
12:35 Wielu liderów partii politycznych mówi o tym, że młodych należy włączyć do politycy, ale my postanowiliśmy nie tylko mówić, ale dać szansę. Zapraszam cię uprzejmie Piotrek, numer 3 na liście.
12:51 Szanowni państwo, moje nazwisko Piotr Czarniejewski, od 8 lat działam społecznie na rzecz mieszkańców Wielkopolski. Organizowałem zbiórki na domy dziecka czy zajęcia edukacyjne w szkołach. Skutecznie też walczyłem o prawa pracownicze, interweniując w wielkopolskim oddziale Amazonu.
13:10 Startuję w tych wyborach, ponieważ działając wielokrotnie zderzałem się ze ścianą, zderzałem się z drzwiami polityków, którzy nie interesowali się problemami mieszkańców i mieszkanek. Startuję, aby mieć jeszcze bardziej realne i skuteczne narzędzia do działania na rzecz mieszkańców naszego regionu.
13:28 Startuję po to, aby interweniować w sprawach transportu. Nie może być tak, że likwidowane są kolejne połączenia autobusowe. Wiele osób, zwłaszcza młodych i seniorów, nie może przez to dojechać do miasta, gdzie tutaj tak naprawdę zagwarantowane są podstawowe usługi publiczne.
13:44 Kończy się na tym, że zwłaszcza młode osoby nie mogą dojechać do miasta na przykład na zajęcia dodatkowe, nie mogą rozwijać swoich pasji, bo nie mają autobusu, który dowiezie ich na zajęcia dodatkowe. Chciałbym interweniować też jako ekonomista z wykształcenia w sprawach drożyzny, aby nie podnoszono już cen paliw i energii.
14:02 Nie może być tak, że państwowe spółki dzisiaj podnoszą te ceny, nie patrząc na to, jaka jest sytuacja zwykłego człowieka, a niestety natychają sobie tymi wielkimi marżami swoje kieszenie.
14:14 Chciałbym też tak naprawdę, najważniejszą dla mnie kwestią, na której chciałbym się skupić, jest kwestia przyszłości małych i średnich miejscowości, takich jak Gniezno, ponieważ sporo młodych osób wyjeżdża z takich miejscowości za pracą, za edukacją i później niestety tutaj nie wraca.
14:30 Państwo polskie powinno przygotować ofertę, realną ofertę rozwoju i wizji przyszłości dla takich miast jak Gniezno, aby tutaj chciano zakładać rodziny i wracać ze studiów czy z innych doświadczeń, które młode osoby zdobywają na całym świecie.
14:47 Aby tutaj chciały wracać, tu zakładać swoje rodziny. Startuję tych wyborach z miejsca trzeciego. To pokazuje, że Lewica realnie stawia na młode osoby, dlatego że moja pozycja jest najwyższą w całej Polsce, jaką moje pokolenie w ogóle otrzymało.
15:00 Chciałbym zawalczyć o drugi mandat dla Lewicy z tego okręgu, tak aby w końcu młode pokolenie miało swojego posła, bo dzisiaj nie ma ani jednego posła poniżej 30 roku życia.
15:10 Proszę mnie źle nie zrozumieć, proszę mnie źle nie zrozumieć. Oczywiście każda grupa wiekowa powinna mieć swoje przedstawicielstwo. Zarówno młode osoby, osoby w średnim wieku, jak i osoby starsze.
15:21 Ale nie może być tak, że młode osoby na 460 osób nie mają ani jednego przedstawiciela w polskim Sejmie, bo wtedy kończy się na tym, że nie ma kto zawalczyć o lepszą jakość edukacji, bo nikt tak naprawdę nie rozumie tych potrzeb tak dobrze jak my młodzi, którzy dopiero co tę szkołę skończyliśmy.
15:38 Nikt nie mówi tak głośno o klimacie jak młode osoby. O te sprawy trzeba zawalczyć w polskim Sejmie i tym chciałbym się zajmować jako przyszły poseł na Sejm.
15:47 Startuję z trzeciego miejsca i zapraszam wszystkich do głosowania. Dziękuję.
15:51 Dziękuję serdecznie Piotrek. Myślę, że to o czym dzisiaj mówimy i przekonujemy mieszkańców to sprawne państwo.
16:02 [MUZYKA]

Recommended