Trump elnöksége az amerikai megújulás hajnala May szerint

  • 7 years ago
Az Európai Uniótól való távolodás után az Egyesült Államokkal venné szorosabbra viszonyát Nagy-Britannia, hogy geopolitikai erőtere ne gyengüljön. Épp ezért szimbolikus, hogy Theresa May az első vezető a világon, aki Trumphoz utazik hivatalos programra. A brit miniszterelnök a republikánusok philadelphiai rendezvényén félperces tapsot kapott, amikor a pulpitushoz lépett:

– Nagy megtiszteltetés és kiváltság, hogy önök előtt állhatok ma, ebben a nagyszerű városban, Philadelphiában, hogy ismét hangsúlyozzam az összetartás fontosságát, az országaink közötti különleges kapcsolat megújítását. A modern világ kihívásaival szemben vezetői szinten történő együttműködés jelenti a felelősséget. Nagy megtiszteltetés, hogy így tehetek az amerikai megújulás hajnalán – köszöntötte a republikánusokat a brit miniszterelnök, Theresa May.

– Az Oroszországgal való viszonyban bölcsességet meríthetünk Reagan elnök idejéből, amikor a Gorbacsovval való tárgyalások idején tartotta magát a mondás: “megbízni, de ellenőrizni”. Putyinnal kapcsolatban most a “szerződni, de óvatosan” taktikája lehet a tanácsom – tért ki Theresa May a fagyos orosz-amerikai viszonyra, ami Obama elnökségének a végére hidegháborús szintűre romlott.

– A legfontosabb intézménynek a nemzetállamnak kell lennie. Az erős nemzetek erős intézményrendszert képesek működtetni, ami a nemzetközi partnerség alapját teremti meg. A nemzetek közötti együttműködés pedig a világ stabilitását adja – magyarázta Theresa May.

Theresa May emlékeztetett rá, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia két olyan ország, amelyik védelmi költségvetéséből jelentős összegeket fordít más országok védelmére. Félórás beszédében kitért a közel-keleti konfliktusokra és Iránra is. Trump többször hangoztatta, hogy újratárgyaltatná az Iránnal kötött nukleáris egyezményt.

A brexit témakörét beszéde végére hagyta a brit miniszterelnök.