Brit legfelsőbb bíróság: parlamenti jóváhagyás kell a brexithez

  • 7 years ago
Újabb akadályt gördített a brexit útjába a brit igazságszolgáltatás. Kedden a brit legfelsőbb bíróság kimondta: a kormánynak kérnie kell előzetesen a parlament jóváhagyást a brit EU-tagság megszűnéséhez vezető folyamat hivatalos elindításához.

Gina Miller, a londoni City egyik befektetési társaságának vezetője kezdeményezte annak a keresetnek a beterjesztését, amely vitatta, hogy a miniszterelnöknek egyedül van jogköre eljárni az ügyben.

- Csak a parlament adhat jogokat az embereknek és csak a parlament veheti el azokat tőlük. Sem a miniszterelnök, sem a kormány nem várhatja el, hogy ne vonják kérdőre. A parlament önmagában független hatalom – mondta Gina Miller.

Theresa May a múlt héten jelentette be, hogy a teljes elszakadást szorgalmazza az EU-tól. De ezzel nem győzte meg a képviselőket, akik nem hisznek abban, hogy ezzel a tervvel Nagy-Britannia jó pozíciót tudna magának kiharcolni.

Jeremy Corbyn munkáspárti vezető így kommentálta May bejelentését:

- Meg kellene győzi a miniszterelnököt arról, hogy ne áldozzon fel mindent az alku oltárán. Egy adóparadicsom Európa kapujában előnyös lehet az uniónak, de biztosan károsítani fogja ezt az országot, az üzleti vállalkozásokat, a munkahelyeket és a közszolgáltatásokat.

A brit kormány csalódottan fogadta a bíróság döntését, de jelezte: napokon belül beterjeszti a londoni alsóház elé a szükséges határozati javaslatot, és továbbra is tarthatónak látja a brexit-folyamat elindítására kidolgozott menetrendet.

- Megerősítem, hogy a kormány szavazásra fogja bocsátani a végső egyezményt, amelyről az Egyesült Királyság és az EU megállapodnak, a parlament mindkét házában, mielőtt az hatályba lép.

Némi vigasztalást jelenthet Theresa May számára, hogy a legfelsőbb bírák döntése alapján nem szükséges konzultálnia a skót, a wales-i és az észak-írországi regionális parlamenttel brexit-ügyben.

Skócia Első Minisztere, Nicola Sturgeon azonban arra törekszik, hogy kormányának is legyen beleszólása az ország jövőjébe.