Як бачать сенс існування НАТО по обидва боки Атлантики?

  • 8 years ago
Зараз ця гориста місцина виглядає як мирний ландшафт, але понад 40 років тому, в розпал Холодної війни, це місце вважали потенційним полем битви для Третьої світової війни. Воно називається Фульдський коридор.

Рикарда Штайнбах – директриса меморіалу, названого на честь колишнього КПП “Point Alpha”.

Рикарда Штайнбах:

“Тут ми стоїмо у найбільш гарячій точці німецької історії, європейської історії. Біля вежі, яку Ви бачите, були розташовані прикордонні війська Східної Німеччини. Кордон пролягав біля цього білого стовпчика. Таким чином, вони стояли просто один навпроти одного: війська НАТО та країн Варшавського договору були на відстані 2-х метрів у цьому місці”.

Тоді існували побоювання, що радянські війська вторгнуться у Західну Німеччину, а США на чолі військ НАТО, які налічують близько 400 тисяч осіб, дадуть відсіч.

А ще побоювання щодо використання ядерної зброї, яка знищить не лише Німеччину, а й усю Західну Європу.

Але цього не сталося. Однак, майже за 27 років після падіння “залізної завіси”, цей меморіал нагадує про колишню присутність американців та вдячність багатьох європейців США, готовим захистити Європу.

Ренате Штайбер була чиновницею з питань громадських зв‘язків у війську США упродовж 24 років. В той час вона приходила сюди майже щодня.

Ренате Штайбер:

“Ось тут зображені Буш, Горбачов і Коль”.

Валері Забріскі, euronews:

“Про що це Вам нагадує під час візитів сюди?”

Ренате Штайбер:

“Це нагадує мені про військовий обов‘язок американських солдатів, які тут вартували, наприклад, у вежі. Вони пильнували за територією, яку Ви бачите, цілодобово. Вони зробили свій внесок у наш мир і свободу. Поки вони тут перебували, жителі Заходу могли спати спокійно”.

Але із всесвітньою увагою, прикутою до цього чоловіка, спокійний сон вночі може скінчитись. Дональд Трапм дав зрозуміти, що у питаннях безпеки Європі належить зробити значно більше.

Дональд Трамп:

“Я зроблю довгу заяву про НАТО, розповім про те, що багато країн не сплачують свою обіцяну частку. Тобто, ми захищаємо їх, вони отримують усі види військового захисту та інші речі, а самі обдирають Сполучені Штати. І обдирають також і Вас. Я цього не хочу. Або вони платитимуть, в тому числі й за колишні борги, або нехай ідуть геть. І якщо це призведе до розпаду НАТО, то так і буде”.

Трамп каже, що настав час розплатитися за той період, коли США захищали Європу від Холодної війни. Він заявив, що лише 4 із 28 членів НАТО виплатили обіцяні 2% від свого ВВП за оборону. А що думають європейські союзники, і яке їхнє ставлення до Трампа?

Валері Забріскі, euronews:

“У Берліні, як і майже в усій Європі, припущення, що Дональд Трамп стане президентом США, виглядає як сюрреалізм, як жарт. Але сміються не всі”.

Особливо коли йдеться про готовність Трампа розвалити НАТО. Ірландська журналістка Джуді Демпсі висвітлювала питання НАТО, європейської безпеки та міжнародної політики під час та після Холодної війни.

Джуді Демпсі, старша наукова співробітниця європейського Ц