Марсіанські відкриття

  • 8 years ago
Місія Європейської космічної агенції до Марсу досягла кульмінації. Демонстраційний спусковий модуль Schiaparelli та орбітальний модуль TGO наближаються до “червоної планети”. У березні вони стартували з космодрому Байконур у Казахстані, а 19 жовтня мають зайти в атмосферу Марсу та приземлитися на поверхню планети, все це за шість хвилин. Інформація, яка буде зібрана за цей час, має допомогти зрозуміти як доправити апарат-дослідник на поверхню планети. Програма ExoMars – це багато місій, зібраних в одну.

“Ми не будемо від‘єднуватися занадто рано заради точності експерименту, але і баритися не можна, щоб у нас був час переорієнтувати орбітальний модуль і підняти його, аби він не зіткнувся з Марсом. Тому що у нього буде напрямок на зіткнення до моменту роз‘єднання, щоб Schiaparelli можна було приземлити у, як сподіваємося, центр посадкового еліпсу,” – говорить оператор польоту Мішель Деніс.

Завданням орбітального модуля буде проводити різноманітні наукові дослідження, спусковий модуль буде тестувати технології для майбутніх місій на Марсі. Місце приземлення – наближене до екватора планети і простягається на приблизно 100 кілометрів уздовж та 15 кілометрів завширшки. Ділянка розташована на рівній поверхні, вона добре досліджена науковцями.

Schiaparelli буде використовувати теплозахисний екран, парашут та рухові системи, щоб повільно опустити апарат на поверхню Марсу. Це тестова технологія, яка буде використана для місії ExoMars у 2020 році. Вона має також перевірити довкілля у місці приземлення. Науковці шукатимуть свідчення присутності газів, таких як метан. Більшість метану в атмосфері Землі походить від тварин, рослин та самого довкілля. Тож метан на Марсі міг би означати присутність мікробного життя на планеті у минулому чи нині.

Модуль TGO повільно спуститься на орбіту Марса, щоб спостерігати за його атмосферою із використанням наукових інструментів та технологій.

“З ExoMars Європейська космічна агенція вперше буде використовувати метод аерогальмування. Апарат буде знижувати швидкість на орбіті завдяки польоту крізь атмосферу. Її щільність і використають для уповільнення об‘єкту замість палива для двигунів,” – пояснює інженер операції Йоханнес Бауер.

У грудні 2014 року ровер НАСА для Марсу Curiosity знайшла ознаки метану в атмосфері планети. Вона також надіслала нові фотографії Марсу. Schiaparelli надасть Європі технології приземлення на поверхню Марсу в контрольованій операції. Наукові можливості спускного апарату обмежені через брак живлення з довгим терміном життя. Крім того, на модулі може розміститися лише обмежена кількість ресурсів. Водночас, там встановлений набір сенсорів, які роблять цю місію важливою для науковців.

Натомість орбітальний модуль буде використовуватися і в подальших місіях ExoMars, зокрема, на наступному етапі у 2020 році. Роботу над цим проектом Європейська космічна агенція веде разом із Федеральним космічним агентством Росії.

Recommended