Nehéz a fair trade kávé- és kakaótermesztők élete - de nem reménytelen

  • 8 years ago
Jorge kávétermelő Peru déli részén, az Andokban – egy a Huadquinha kávétermelő szövetkezet háromszáz tagja közül. Júniustól októberig minden nap felmegy a hegyre kávébabot szedni. Már önmagában az odaút is kemény meló, hiszen 1300 méter magasról 2400-ra kell felmászni. A kávészüret során a rokonok és a szomszédok kölcsönösen kisegítik egymást, egyik héten az egyik, másik héten a másik ültetvényen dolgoznak.

Fair trade

– A kávétermesztést a tizennyolcadik században kezdték el Peruban. A Typica fajta adja az expo 60%-át.
– Több mint 110 000 kávétermesztő van Peruban.
– A perui kávétermesztől 15-20%-a olyan szövetkezetekhez tartozik, amelyek nemzetközi fair-trade hálózatoknak adják tovább a termést.

– Peru a harmadik legnagyobb kakótermesztő ország Dél-Amerikában.

– A technológiai osztály képzéseket tart arról, hogyan lehet hatékonyan szüretelni, hogyan válogassuk a magokat, a csemetéket, hogyan nézzen ki az ültetvény, hogyan kezeljük és hogyan trágyázzuk – mondta a Life-nak Jorge Minaya Huamàn.

A szövetkezet az organikus kávétermesztésről is képzéseket tart a termelőknek, akik így a fair trade-ből származó magasabb bevétel egy részét fenntartható jó gyakorlatokra fordítják, mint a szelektív szedés és az öreg növények eltávolítása. Így javult a termés minősége is.

A szövetkezet Pergamino kávébabot és kávébogyókat vásárol fel. A Pergamino a héjában kiszáradt magot jelent. A bogyók feldolgozását még a beérkezsé napján megkezdik. A bogyóhúst eltávolítják, a babot nagyjából húsz órán keresztül erjesztik, majd a magokat lemossák és kiszárítják.

– Stabilan jó minőségű termést kapunk, igyekszünk hullámvölgyek nélküli, azonos minőségi szintet tartani – mondta Hebert Quispe Palomino, a szövetkezet menedzsere. – Ami az árakat illeti, a termelőnek átvételkor kifizetjük a minimál ár 80 százalékát, de gyakran a fennmaradó 20 százaléknál többet, 40-50 százalékot is kapunk érte. A termés 80 százaléka az Egyesült Királyságba megy, a többi az Egyesült Államokba, Kanadába és Európába.

A szövetkezet az 52 évvel ezelőtti megalapítása óta dolgozik azon, hogy új piacokat szerezzen a termelőknek. A minőségi javulás speciális piacok felé is megnyitotta az utat, ahová különleges tulajdonságokkal rendelkező kvéfajták kellenek. Benjamin Schweitzer egy export-import cég számára válogat kávékülönlegességeket.

– Ebben a régióban a Typica variáció terjedt el, az egyik legrégebbi kávéfajta – magyarázta a felvásárló. – Mégsem könnyű megtalálni, mert nem ellenálló a kávéültetvényeket sújtó betegségek egy részével szemben.

A Typica virágillatú, krémes teste van, és egyfajta citrusos savassága. Benjamin a termék aromáját, az illat savasságát, az édességet méri fel vásárlás előtt, vagyis mindazt, amitől egy csésze kávé igazán remek lesz.

– Mi döntünk arról, hogy melyik kávét vesszük át kávékülönlegességként, melyik után kap prémiumot a termelő, és mit adunk el sima fair-trade kávéként, ami után a termelő megkapja a minősítésen alapuló minimálárat – mo