• 8 years ago
A magyar népszavazásnak akkor sem lehetnek jogi következményei, ha érvényes lesz – nyilatkozta a Népszabadságnak Gianni Pitella, az Európai Parlament szocialista frakciójának vezetője. A referendum előtti napokban a legtöbb szó arról esik idehaza, hogy vajon érvényes lesz-e a népszavazás. Ehhez a szavazásra jogosultak felének érvényes szavazatot kell leadnia. Az esélyről megoszlanak a legfrissebb felmérések.

– Minél többen menjenek el, és minél egyértelműbben mondják el a véleményüket arról, hogy elképzelhetőnek tartják-e, hogy az Európai Unió intézményei megkerüljék a magyar parlamentet egy olyan döntés kimondásakor, ami arról szól, hogy kivel akarunk együtt élni egy országban – mondta Kovács Zoltán kormányszóvivő.

Az ellenzék számára nem születhet jó eredmény. Az MSZP szerint csak annak lehetne örülni, ha kevesebben mennének el, mint a Fidesz és a Jobbik szavazói együttvéve.

A Jobbik és a Demokratikus Koalíció szerint a miniszterelnöknek le kell mondania, ha érvénytelen lesz a népszavazás.

A többi ellenzéki tömörülés szerint is súlyos politikai kudarc egy érvénytelen népszavazás.

Több civil szervezet is fontosnak tartotta, hogy a kormány kampánya idején tegye közzé álláspontját. Vannak, akik a szavazás bojkottálására kérik az embereket. Mások, mint a Kétfarkú Kutya Párt szerint logikus érvénytelenül szavazni mindkét választ beikszelésével, így az emberek értelmetlen kérdésre értelmetlen választ adhatnak. Ellenplakátjaikon is humorral figurázzák ki a kormány milliárdokba kerülő posztereit és hirdetéseit. A kezdeményezés fogadtatását mutatja, hogy a polgárok több mint húszmillió forintot adtak össze a kétfarkú viccplakátok költségeire, és aktivisták sora segítette kihelyezésüket.

– _Hogyha lesz egy komoly, vagy sok százaléknyi érvénytelen szavazat, szerintem azzal lehet leghatékonyabban megmutatni a kormánynak, hogy nem kellene ilyen gyűlöletkampányokat csinálni _- mondta Kovács Gergő, a Kétfarkú Kutya Párt vezetője.

A felmérések szerint a szavazók közül sokan nem tudják pontosan, hogy miről szól a népszavazás. Azt is mutatják a közvéleménykutatások, hogy azok közül is sokan elégedettek a kormány menekültügyi politikájával, akik a referendumon másként szavaznak. Valószínűsíthető, hogy a nem szavazatok lesznek többségben, de az utolsó pillanatokban is nagy kérdés, hogy érvényes lesz-e a népszavazás. Az előrejelzések óvatosak, 42 és 55 százalék közé teszik a részvétel várható arányát.

Juhász Attila politikai elemző szerint a népszavazásnak helyi és nemzetközi szinten is van jelentősége.

– Politikailag mennyire tudja megerősíteni a hatalmát itthon Orbán Viktor ezzel a népszavazással, elsöpörni ezt az egyébként is gyenge ellenzéket, és nemzetközi szinten pedig mennyire tud előremenni azzal a politikai programmal, amely egyébként az Európai Uniót destabilizálja, és egyfajta tagállamokra bontását hajtja végre, mert hiszen másfél év óta gyakorlatilag ezt csinálja a magyar kormány menekültügyben – mondta Juhász Attila politikai elemző.

Category

🗞
News

Recommended