Formatervezett utópiák - Londoni Dizájn Biennále

  • 8 years ago
37 ország építészei és formatervezői mutatják meg Londonban, mit gondolnak az utópiákról. Az első dizájn biennálén a fenntarthatóság, a migráció, a környezetszennyezés, az energia, a városok és társadalmi egyenlőség kérdése is szóba kerül.

A központi témát az inspirálta, hogy 500 éve jelent meg Morus Tamás angol író, államférfi Utópia című állambölcseleti értekezése.

- Az Utópia számos építészeti projektet inspirált. Például a nagy modernista lakótelepeket is utópisztikus elképzelések ihlették. Az utópia azonban most valahogy kiment a divatból. Arra gondoltunk, hogy azért talán mégiscsak meg lehetne menteni valamit az utópista eszményből. Nem számítottunk nagy társadalmi tervezetekre, de a remény talán inspiráló lehet egy ilyen nagy nemzetközi fórum résztvevői számára – magyarázta Christopher Turner, a biennále igazgatója.

A bécsi Mischer’Traxler stúdió LeveL című kinetikus installációja az utópisztikus elképzelések törékenységét szimbolizálja. A légies konstrukció rögtön megváltozik, amint belépünk a térbe.

- Az egész struktúra az utópia tökéletes egyensúlyát jelképezi, ami azonnal felborul, amikor valaki behatol ebbe a rendszerbe, és kialszik a fény. Így próbáltuk megfogalmazni azt, hogy milyen nehéz megvalósítani egy utópiát – mondta Katharina Mischer.

“LeveL:the fragile balance of utopia”:#installation by mischer'traxler studio londonbiennale #UtopiaByDesign #LDB16 pic.twitter.com/ZTA6wgOAdL— oldstylejournalist (AlbertoGerosa) 16 mai 2016


A fokvárosi Porky Hefer bizarr állatfigurákkal (Otium and Acedia) érkezett a londoni biennáléra. A neves dél-afrikai tervező, akit egyénként olyan nagy cégek is megkeresték már, mint a BMW, az American Express vagy a Coca-Cola, 2007-ben alapította meg Animal Farm (Állatfarm) nevű kreatív csapatát.

- A legtöbb utópia kizárólag az emberrel foglalkozik, és arról szól, miként alakítsuk át a technológiát az utópiák megvalósításához. Ez, amit itt látunk, számítógép nélkül készült, kivéve a logót. Itt minden a kézműves munka és a régi, hagyományos mesterségek tiszteletéről szól – magyarázta Porky Hefer.

South Africa's display was designed by Porky Hefer. Which made my day. #LDB16 pic.twitter.com/X3WJaS1vO2— Katrina Burroughs (@Kat_Burroughs) 14 septembre 2016


porky hefer suspends animal-cocoons at london design biennale – designboom https://t.co/IKgheFSjsK pic.twitter.com/Khtl5QJmKt— beep_roadrunner_A.K. (@beep_roadrunner) 12 septembre 2016


A tajvani installáció (Eatopia) az utópisztikus állammal kapcsolatos elképzelések változatosságának dicsérete. Az építész Rain Wu és a formatervező Shikai Tseng utópista vacsoráján felszolgált konstruktivista menü a tajvani identitás sokszínűségét jelképezi.

- Az étel és a dizájn ötvözése nagyon érdekes feladat. A dizájn általában olyasmi, amit nézegethetünk, de mást nem lehet vele csinálni. Mi viszont arra buzdítunk mindenkit, hogy szagolja meg, nyúljon hozzá, történetet is adunk mellé, és még meg is lehet enni – mondta Rain Wu, a ta