Čierna nad Tisou 1968 (20150821)

  • 9 years ago
Čierna nad Tisou 1968
20150821/19:28
STV1

Vpádu spojeneckých vojsk predchádzala séria rokovaní predstaviteľov Československa a Sovietskeho zväzu. Úvod tajného rokovania Alexandra Dubčeka a Leonida Brežneva vo vlaku v Čiernej nad Tisou nakrútil Ladislav Šidelský. Hovorí, že nešlo o hrdinský čin, ale povinnosť kameramana-reportéra.
Bolo leto 29. júl. Do Čiernej nad Tisou prišiel v saku, aby mohol ukryť malú švajčiarsku pružinovú kameru. Na jedno natiahnutie dokázala zachytiť maximálne 25 sekúnd. Ladislav Šidelský aj napriek prísnemu zákazu nakrútil tajnú schôdzku Dubčeka a Brežneva v Čiernej nad Tisou. Nahrávku odvysielali ešte v ten istý deň.
Ladislav Šidelský: "Prišla tá chvíľa - ja keď som cez to okno, ktoré boli zamrežované som si našiel skulinku, aby som videl, a teraz na mňa bola taká malá dilema, ak natiahnem tu pružinu na kamere vydrží mi to 25 sekúnd, tak som čakal do úplne poslednej sekundy pokiaľ sa to dalo. Podarilo sa mi to." Pre nahrávku Ladislav Šidelský spal mimo domu niekoľko týždňov a zažil sériu nepríjemných telefonátov. Kvôli nahrávke musel ísť aj so štábom do Užhorodu. "Tam som sa dopočul or riaditeľa televízie, že ak kameru spustíš, je to politický čin. Dostal som skoro infarkt z toho." Sériou rokovaní chceli predstavitelia Sovietskeho zväzu dosiahnuť zastavenie demokratizácie a snáh o reformy.
Stanislav Sikora: Dubček si myslel, že to sú len také nejaké diskusie 2 politikov, ale Brežnev to chápal tak, že čo on povedal, to je všetko rozkaz. Čiže to, čo povedal v Čiernej nad Tisou, treba to mocenskými prostriedkami prerušiť tú demokratizáciu toto Dubček nemienil urobiť." Následne 3.augusta na samite štátov Varšavskej zmluvy v Bratislave Prijali Deklaráciu o svornosti socialistických štátov - "to bola ´Brežnevova doktrína´, že obrana všetkých vymožeností socializmu je záujmom všetkých krajín, čo vlastne už bolo ideologické ospravedlnenie toho, čo sa chystalo." Kameraman Ladislav Šidelský na udalosti v 1968-om nezabúda: "Na Slovensku je strašne veľa ľahostajných ľudí. Netreba bojovať, stačí keď človek bude trošku protestovať. Každý musí mať svoju nejakú česť, či už to v práci, k ľuďom." Okupácia znamenala definitívny koniec Pražskej jari.

súvisí aj s / associated also with:
železnica železnice zeleznica zeleznice parní parný Steam vlak vlaky Train Trains Railway Railroad motorový motorové motorová rušeň rušne lokomotiva Slovensko Slovakia ŽSR ZSR ZSSK ČSD železničná železniční doprava stanica trať podval podvaly pražec pražce posun
ŠRT Širokorozchodná Rusko Rakúsko Ukrajina Brežnev Dubček komunizmus totalita armáda
železničná časť železniční část Railway Part slovensky Slovak