Марсохід і Ariane 6: космічні плани ЄКА на наступні десятиліття

  • 10 years ago
2014-й став надзвичайним роком для сонячної системи. Космічний модуль вперше приземлився на комету. У космос вирушили нові астронавти, заплановано нові місії, а за останній місяць у галузі відбулося ще чимало подій.

Космічний апарат НАСА New Horizons прокинувся із зимової сплячки та готовий стати першим зондом, що відвідає карликову планету Плутон. Прибуття заплановано в липні 2015 року.

Місія японського космічного агентства Hayabusa-2 вирушила до астероїда. Вона має принести на Землю зразки з його поверхні, які має взяти, зокрема, німецький робот, який здатен підстрибувати.

Європейська Південна Обсерваторія затвердила фінансування на суму в один мільярд євро “Надзвичайно великого європейського телескопу” в Чилі. Отже, це означає, що масштабне промислове виробництво вже має розпочатися.

Утім, космос неодмінно повинен мати справу також з політикою та грошима. На зустрічі в Люксембургу профільні міністри країн-членів Європейського космічного агентства ухвалили низку рішень, які впливатимуть на розвиток космічної галузі протягом наступних 20, а то й 50 років.

Бюджет Європейського космічного агентства затвердили ще раніше — він становить 3,3 млрд євро. Міністри також обговорили ракети-носії. Провідну на європейському ринку Ariane 5 тепер вважають дорогою. Ймовірно, вона втрачатиме свою частку на ринку на користь дешевшого нового американського конкурента SpaceX.

А тому ЄКА вже готує ракету-носій Ariane 6: на проект виділено 3 млрд євро. Її перший запуск заплановано на 2020 рік. Вартість одного запуску — від 70 до 115 млн євро. А це значно менше, ніж 160 млн на запуск її попередниці — Ariane 5. У такий спосіб ЄС намагається конкурувати у космічній галузі зі США, Китаєм, Росією, Індією.

Один з пріоритетних напрямків космічних досліджень — Марс. Британсько-італійська місія ExoMars планує запустити орбітальний апарат і невеликий зонд у 2016 році та висадити марсохід ExoMars у 2018. Європейське космічне агентство отримало на проект з першого пошуку ознак життя на Марсі 160 млн євро. ЄКА сподівається вперше пробурити поверхню “червоної планети”.

Про все це дивіться у цьому випуску програми “Космос”. А в січні ми поспілкуємося з фахівцями, які шукають відповіді на загадкові питання — що таке темна матерія і темна енергія.

Recommended