Молдова - затиснута між Сходом та Заходом

  • 10 years ago
Молдова, країна, що вагається у своєму геополітичному виборі між Сходом та Заходом.

У неділю сотні молдован прийшли до свого посольства у Москві, щоб проголосувати на парламентських виборах. Згодом люди організувалися в проросійський мітинг та виступили проти інтеграції в ЄС.

“Ніхто не проти Європейського Союзу, але ЄС нам не пророкує нічого хорошого, може початися війна, як в Україні. Люди убиватимуть одне одного, винищуватимуть одне одного. Нам ця війна не потрібна”, – розповіла молдованка.

Це сильний аргумент, що навертає людей на бік Росії. Молдова – колишня радянська республіка з населенням 3,5 млн. 78% з них говорять румунською, але є також значна російськомовна громада.

Молдова підписала угоду про асоціацію з ЄС рік тому у Вільнюсі, коли український уряд вирішив відкласти підписання. Угоду було ратифіковано в липні в Кишиневі. Цей крок розгнівав Москву.

Відтак, та запровадила низку санкцій проти Молдови, зокрема, заборонила ввіз фруктів, м‘яса та вина під приводом невідповідності санітарним нормам. Інші імпортовані товари обклали податком, хоч економіка Молдови дуже залежить від агроекспорту до Росії.

“Виробники зазнають втрат, зокрема, виробники готових харчових продуктів, плодово-овочевих консерв, винороби. Це також стосується виробників фруктів та овочів. І збитки будуть лише наростати”, – пояснює Елена Ґорєлова, заступник директора Молдовського іституту стратегічних досліджень та реформ.

Молдова проголосила незалежність в 1991 році. 1994-го молдовани на референдумі відмовилися від возз‘єднання з Румунією.

Водночас ще у 1991-му Придністров‘я проголосило незалежність. Міжнародна спільнота вважає цей регіон частиною Молдови, окрім Росії. У 1992 році тут відбувся збройний конфлікт між Молдовою та сепаратистами, яких підтримувала російська армія. 2006 року в Придністров‘ї, що межує з Україною, пройшов референдум, в результаті якого за вільну асоціацію з Росією проголосували 97% виборців.

Recommended