Élelmiszerlánc-felügyeleti díj, vasárnapi zárvatartás - átalakul a magyar kiskereskedelmi piac?

  • 10 years ago
Teljesen átalakulhat a kiskereskedelmi piac Magyarországon. A jövő évi adócsomag értelmében jelentősen megemelkedett az élelmiszerlánc-felügyeleti díj. A nagy nemzetközi hipermarketek akár a húszorosát is fizethetik az eddigi összegnek. De más szigorítások is tervben vannak, például, ha az 50 milliárd forintnál nagyobb bevételre szert tevő cégek két egymást követő évben veszteségesek, megvonhatják tőlük az élelmiszerárusítási engedélyt. Tavaly a Spar, az Aldi, az Auchan és a Metro veszteséges volt, a Tesco és a Lidl pedig alig jelentett nyereséget.

– Egyértelműnek látszik, hogy azokat a kiskereskedelmi láncokat, amelyek nemzeti tulajdonban vannak, ezek az intézkedések kevésbé érintik hátrányosan, vagy egyáltalán nem érintik, nekik ez egy óriási piaci lehetőséget teremt….Az is elképzelhető, hogy néhány lánc úgy gondolja, hogy ilyen körülmények között nem kíván a magyar piacon tevékenykedni, egész egyszerűen azért, mert nem éri meg neki, és megfontolhatja azt, hogy kivonul Magyarországról – nyilatkozta az Euronewsnak Mihálovits András gazdasági újságíró és hozzátette, hogy az intézkedés a magyar fogyasztókra és beszállítókra is visszaüthet.

Veszteséget okozhat a vasárnapi zárvatartás is. A KDNP javaslata szerint csak a kis családi vállalkozások lehetnének nyitva vasárnap és ünnepnap, ám a vásárlók véleménye már eltérő.

– Amit hall az ember, hogy a rengeteg elbocsátás, a kevesebb fizetés, tehát egyszerűen ellentétes a kormány jelenlegi szándékaival, ami a munkaerőbővítést meg a többit jelenti. – Maradjanak nyitva. Miért? Mert vasárnap még sokan vásárolnak.

A leginkább érintett hét nagy nemzetközi hipermarket körülbelül 46 ezer embert foglalkoztat. A Tesco 20 ezer embert foglalkoztat, a Spar 14 ezres létszámmal működik, az Auchantól 6,4 ezren kapnak fizetést, míg a három diszkontlánc közül a Lidl 3,9 az Aldi 1,7 ezer. Eddig úgy reagáltak, hogy nem vonulnak ki Magyarországról, de a beruházásaikat várhatóan felfüggesztik.

A magyar kézben lévő láncok, vagyis a CBA, a Coop és a Reál összesen 77 ezer embert foglalkoztatnak.

Csütörtök délelőtt az élelmiszerláncok képviselői a Nemzetgazdasági Minisztériumban tárgyaltak, zárt ajtók mögött.

– Az áruházláncok részéről egyelőre senki nem akart nyilatkozni, ahogyan ma a Nemzetgazdasági Minisztériumból sem kaptunk választ a kérdéseinkre. Valószínűleg azért, mert senki nem akarja rontani a saját tárgyalási pozícióját, amíg tartanak az egyeztetések – jelentette Hajagos Andrea, az Euronews budapesti tudósítója.

Recommended