Курди проти угруповання "Ісламська держава": бій за майбутнє

  • 10 years ago
Роль курдів, що воюють у складі загонів “Пешмерга”, стала особливо помітною після їхнього несподіваного успіху у містечку Кобані у Сирії. “Пешмерга” змогли протистояти джихадистам з так званої “Ісламської держави” попри брак військових ресурсів. Водночас, їм допомогли повітряні удари по позиціях ворога, здійснені очолюваною США коаліцією.

Кореспондент euronews Мохаммед Шейхібрагім приєднався до вояків під час їхньої місії в іракському місті Махмур, яке “Пешмерга” змогли відвоювати у джихадистів. Махмур – одне з найбільших міст області Ербіль, на півночі Іраку. Навколо міста Ербіль, що є центром області, тривають бої.

Тут, у Махмурі, – крихке затишшя. Більшість місцевих мешканців втікли звідси, а ті, що лишилися, – налякані. Позиції джихадистів – усього в двох кілометрах.

На стінах будинків – написи, що їх лишили бойовики “Ісламської держави”. Курдські солдати частково постирали їх, замінивши власними гаслами.

У штабі “Пешмерга” – напружений спокій. Солдати та офіцери тут у стані бойової готовності.

Генерал-майор Міроян, командувач сил “Пешмерга” в Махмурі: “Ось цими червоними кружечками позначені позиції бойовиків “Ісламської держави”. Вони атакують нас звідти. Але наші позиції ось тут, у Махмурі, ось як це позначено на мапі. І наші прикордонні сили впритул наблизилися до джихадистів.”

Гори довкола міста Ербіль є природнім захисним кордоном. У той же час, контролювати всю ці достатньо велику територію, – украй складно, бо вояків “Пешмерга” мало, окрім того, їм бракує зброї та іншого знаряддя. Те, що в них є, – застаріле. У так званої “Ісламської держави”, натомість, – все за останнім словом техніки.

Ця частина Іраку – стратегічна. Курди відчувають свою відповідальність у справі перешкоджання подальшому просуванню джихадистів углиб території Іраку.

Угруповання “Пешмерга” було створено ще наприкінці 19 ст, і відтоді воно стоїть на обороні автономного існування курдів в усіх чотирьох державах, якими їх розкидала історія: Туреччині, Ірані, Сирії й Іраку.

Наш кореспондент Мохаммед Шейхібрагім відвідав лінію фронту разом з силами “Пешмерга”.

Тут – цілком серйозна небезпека. Збройні сутички не припиняються. Є ризик потрапити під обстріл снайперів – ті, як правило, зосереджуються саме на військових транспортних засобах.

Бійці сил “Пешмерга” і кореспондент euronews прибули до місцевості Первала, неподалік Махмура. Лише напередодні тут загинули чотири курдські солдати, коли джихадисти обстріляли позиції “Пешмерга” з мінометів. Їхні установки розташовані у військових бараках у селищі, яке видно звідси.

Капітан Нашван – ще один командувач курдських загонів: “Угруповання “Ісламська держава” утримує це селище. Ми щодня стикаємося з ними. Вони стріляють по наших позиціях з мінометів. Вони використовують також і важчу артилерію. Ви бачите – ось це селище, це всього два кілометри звідси? Є ще одне селище – за чотири кілометри, звідки джихадисти також стріляють по нас. Обстріли, як правило, стаються перед заходом сонця.”

Курдські солдати намагаються стежити за пересуваннями бойовиків з “Ісламської держави”. Проте, це непроста справа. Джихадисти пересуваються по одному, а не групами, що ускладнює процес стеження.

Якщо вони і виходять по кілька людей, то це відбувається, як правило, уночі, коли видимість вкрай обмежена.

Це селище носить назву Аль-Рашидія. Воно входить до провінції Ніневія. Джихадисти проголосили Ніневію так званим “ісламським” регіоном. Саме з території Ніневії по силам “Пешмерга” стріляють найбільше.

Методи стеження, що їх мають у своєму арсеналі курди, – застарілі і з вкрай обмеженими можливостями. Курдські військові кажуть, що джихадисти, зі свого боку, володіють найсучаснішою зброєю. Їхні снайпери, наприклад, мають здатніть вести точний обстріл позицій “Пешмерга”.

Якщо у районі Кобані, міста у Сирії, курдським воякам допомагають авіаудари, що їх здійснює по позиціях “Ісламської держави” коаліція на чолі зі США, то тут, у районі Ербіль, їм наразі немає від кого чекати допомоги.

Наш кореспондент був разом з курдськими вояками, коли вони помітили пересування у таборі ворога. Журналіст попросив подивитися крізь бінокль, аби на власні очі побачити бойовиків з лав угруповання “Ісламської держави”.

Курдський командувач наполіг на тому, аби всі сховалися. Перебувати у такій безпосередній близькості від ворога – надто небезпечно, особливо для невійськової людини.

Курди попросили нашого журналіста сховатися, бо не могли гарантувати його захист. Пізніше він мав нагоду поспілкувати ще з одним курдським командувачем, Раїдом Таїром. Він каже, що проти джихадистів воюють не лише чоловіки, але й жінки.

Раїд Таїр не може стримати розчарування повільною реакцією інших країн: “Курдистан розділено на чотири частини. Так само начетверо розділені і наші серця. Але ми, курди, все одно єдині, бо ми належимо до одного народу. Нас розкидано по чотирьох країнах: Ірану, Іраку, Сирії та Туреччині. Але попри те, що в нас нема власної держави, ми захищаємо свій народ. Зброя, що ми її маємо, – застаріл

Recommended