Чому курди стали жертвами атак джихадистів в Іраку та Сирії?

  • 10 years ago
Курди десятиліттями конфліктують з урядами держав, в яких мешкають, виборюючи свої права. Тому їх часто сприймають як загрозу територіальній цілісності. Нині курди стали особливою мішенню для бойовиків угруповання “Ісламська держава” в Іраку та Сирії, бо заважають їм створювати на цих територіях халіфат із законами шаріату.

“Ви бачите, що нам доводиться переживати? Вони нас атакують, обезголовлюють наших дітей, викрадають наших жінок. Вони спалюють наші будинки. Вони ницо поводяться з курдами”, – розповів курдський біженець з Сирії.

Чимало з них знаходять притулок у Туреччині, де курди становлять 20% населення країни. Тут курди мають довгу історію боротьби за їх визнання, права та самоврядування на південному сході.

Турецько-курдське протистояння триває вже понад 30 років. У цій боротьбі загинуло близько 45 тис людей. Курдський політичний та військовий діяч, лідер Робітничої Партії Курдистану (РПК) Абдула Оджалан, котрого засудили до довічного ув‘язнення, тепер веде мирні перемовини з урядом.

У березні 2013 року РПК, яку в Туреччині, ЄС та США вважають терористичною організацією, оголосила перемир‘я. Згідно з планом, курдські бойовики повинні були залишити територію Туреччини в обмін на звільнення активістів, звинувачених у зв‘язках з РПК. А також у новій конституції закріплюється принцип рівноправності всіх народів Туреччини.

Наступ сунітських джихадистів “Ісламська держава” в Іраку та Сирії, ускладнив мирне існування курдів у регіоні.

Усього у світі нараховують 30 мільйонів курдів. Вони мешкають в горах Тавр і Загрос в області Курдистан (південний схід Туреччини, захід Ірану, північ Іраку, північний схід Сирії). Вони належать до індоєвропейської мовної сім’ та сповідують сунітську версію ісламу. Курди є також в Азербайджані, Вірменії.

У Сирії та Іраку живуть й інші меншини християн та єзидів, що також утікають від насильства джихадистів. Адже ці релігійні громади не бажають зрікатися своєї віри та приймати радикальні правила шаріату.

В Іраку живе близько 4,6 млн курдів, у автономному регіоні, де є багато запасів нафти. Вони також сформували воєнізовані загони “Пешмерга”. За підтримки західної авіації, курдам вдалося відвоювати в ісламістів частину міст на півночі країни, зокрема, Кіркук та Мосул. У загонах “Пешмерга” служать і курдські жінки, що також стали на захист своєї землі та народу.