Новий очільник НАТО хоче збільшення видатків на оборону

  • 10 years ago
Єнс Столтенберґ — колишній прем‘єр-міністр Норвегії, який брав участь в антивоєнній демонстрації біля посольства США в Осло. Тоді він протестував проти війни у В‘єтнамі, а зараз очолює найпотужніший військовий альянс. Столтенберґ обійняв посаду генерального секретаря НАТО 1 жовтня, а тепер в ексклюзивному інтерв‘ю Євроньюз розповів про виклики, які стоять перед ним.

Джеймс Фрейні, Євроньюз: “Дякую, що приєдналися до нас. Яке Ваше стратегічне бачення роботи НАТО у наступні п‘ять років?”

Єнс Столтенберґ, генеральний секретар НАТО: “Утримувати НАТО на потужних позиціях і водночас зберігати разом з нашими партнерами стабільність у регіоні. Для того, щоб ми могли це виконувати, необхідно мати міцний зв‘язок між Європою і Північною Америкою. Ми провели на початку вересня великий саміт НАТО, там було ухвалено багато рішень, які мають сприяти, щоб альянс залишався сильним. Наприклад, як реалізувати план бойової готовності, який спрямований на збільшення наших військових можливостей.”

Євроньюз: “Одна з найбільших проблем організації — витрати на оборону, особливо серед європейських членів альянсу. Що скажуть європейці, які зараз терплять жорсткі заходи економії, які вже мають відбиток на добробуті людей, на галузі освіти, оскільки тепер людям доведеться витратити ще більше — на оборону?”

Єнс Столтенберґ: “Я почну з того, що я розумію, що це складне рішення і важкий вибір, але водночас я вважаю, що ми повинні робити те, про що домовилися всього кілька тижнів тому. Всі очільники держав та урядів вирішили що зараз настав час, принаймні, зупинити зменшення витрат на оборону, а далі — поступово починати збільшувати цю статтю протягом наступного десятиліття. Останніми роками НАТО скоротив свої витрати на оборону, тоді як інші країни навколо нас, зокрема Росія, значно їх підвищили. Тому настав час скерувати цю тенденцію у протилежний напрямок.”

Євроньюз: “Поговорімо про відносини з Росією. Коли Ви були прем‘єр-міністром Норвегії, Ви казали, що маєте добрі відносини з Владіміром Путіним. А він минулої весни заявив в інтерв‘ю, що у вас були навіть особисті відносини. Як Ви можете описати ваші відносини з президентом Росії?”

Єнс Столтенберґ: “Норвегія і Росія співпрацювали над різними питаннями протягом багатьох років. Відповідно у мене були робочі стосунки з російськими лідерами.”

Євроньюз: “Коли Ви востаннє розмовляли з паном Путіним?”

Єнс Столтенберґ: “Я точно не пригадую, але у нас була телефонна розмова, коли я був прем‘єр-міністром. І ми бачилися кілька разів, коли я очолював уряд. Я пішов з посади прем‘єра більше року тому, тож більше року ми не спілкувалися. Але загалом ідея відносин Норвегії та Росії будувалася на нашій військовій силі і нашому членстві у НАТО. Таким чином, немає жодного протиріччя між підтримкою власної військової потужності, твердої і передбачуваної політики, зі спробами налагодити більш конструктивні відносини з Росією.”

Євроньюз: “Що ж тоді має статися для відновлення відносин? Які умови?”

Єнс Столтенберґ: “Росія повинна змінити свої дії. Вона має діяти відповідно до норм міжнародного права і своїх міжнародних зобов‘язань. Це саме те, що нам необхідно для встановлення співпраці у майбутньому.”

Євроньюз: “Давайте перейдемо до розмови про загрозу угруповання “Ісламська держава Іраку та Леванту”. Воно дуже близьке до турецького кордону. Що ще може зробити НАТО для розв‘язання цієї проблеми? Адже видається, що Альянс втрачає свою вагу в цю мить?”

Єнс Столтенберґ: “Головна відповідальність для НАТО — це захистити всіх союзників. Ми розгорнули ракети Patriot у Туреччині, аби бути здатними обороняти Туреччину, щоб допомогти їй захистити себе від будь-яких наслідків насильства та боїв, які ми побачили у Сирії, і які тепер також спостерігаємо в Іраку. І ми, звичайно, цього дотримуємося. Крім того, ми дійшли згоди на саміті в Уельсі, що ми готові надати допомогу Іраку для покращення, зміцнення його сил безпеки, аби вони підвищили боєздатність і могли краще захистити себе. Щодо іноземних бойовиків, які повертаються до своїх країн, ми співпрацюємо в обміні інформацією, аби уникнути того, щоб вони створювали загрозу, яка передбачає ризик терористичних атак у наших країнах.”

Євроньюз: “Мене зацікавило те, що ви згадали проблему іноземних бойовиків. Ви, звичайно, полонили серця людей по всьому світу вашою гідною відповіддю тій бійні, яку влаштував Брейвік. Лише три роки тому Ви заявили в Осло, що правильна відповідь — “більше відкритості, більше демократії”. То чим це відмінно від боротьби з іноземними бойовиками? Ми повинні використовувати ту ж саму стратегію?”

Єнс Столтенберґ: “Вкрай важливо захищати наші ідеали, тому що вони атакують саме наше відкрите, демократичне суспільство. Щоразу, коли нам загрожують терористи, ми повинні захищати головні цінності нашого суспільства, відкритого і демократичного суспільства. Але, звісно, крім того, нам необхідна поліцейська співпраця та співпраця між спецслужбами. Ми повинні захищатися. І саме над цим працює НАТО. Але, звичайно, коли мова йде антитерорис