A nagy "szennyezők" nélkül indul a new york-i klímacsúcs

  • 10 years ago
Öt évvel az emlékezetes koppenhágai, és egy évvel az ugyancsak kudarcba fulladt varsói csúcs után, most New Yorkban ülnek össze a világ vezetői, hogy lépéseket tegyenek az egyre megállíthatatlanabb klímaváltozás ellen. Az üvegházhatásért felelős gázok kibocsátásának csökkentése az elmúlt években nem vezetett eredményre.

És emiatt már nem csak a tudósok elégedetlenek.

New Yorkban vasárnap 400 ezren vonultak utcára, hatékonyabb intézkedéseket követelve az ENSZ-től a klímaváltozás elleni küzdelemben.

Ez lett a világ eddigi legnagyobb tüntetése, amelyet a klímaváltozás miatt szerveztek, .

A demonstráción ott volt az ENSZ-főtitkár Ban Kimun, New York polgármestere, Bill de Blasio, Al Gore, az USA volt alelnöke, Leonardo Dicaprio és Edward Norton is. Az eseményen a legtöbb szakszervezet is részt vett.

Az Euronwews new york-i tudósítójának Ban Kimun a gazdasági és politikai döntéshozók felelősségéről beszélt. “Tettekre van szükség. Mert amit ma nem teszünk meg a klímaváltozás ellen, annak az árát mi fogjuk megfizetni. A jövő generációja miatt figyelemmel kell lennünk a környezetre, a közösségekre és a gazdaságra. Hiszen ez a mi Földünk, a mi Világunk. Ez egyszerre morális és politikai felelősség is” – mondta az ENSZ főtitkára.

Az öt évvel ezelőtti, már a megnyitása pillanatában bukásra ítélt koppenhágai klímakonferencia óta nem sok minden történt. A koppenhágai dokumentumban egyetlen konkrét célszám szerepelt, hogy két celsius foknál jobban ne nőjön a globális átlaghőmérséklet az iparosodás előtti időszakhoz képest, de ehhez a célhoz még határidőt sem rendeltek.

A világ most ott tart, hogy az üvegházhatásért felelős gázok kibocsátása az idén minden korábbi rekordot meg fog dönteni. Ezért a nyugati világ a kínai gazdaság növekedését tartja leginkább felelősnek, megfeledkezve arról, hogy az elmúlt évtizedekben például Egysült Államok sem írt alá több, a széndioxid-kibocsátást csökkenteni szándékozó megállapodást.

És mi lehet annál intőbb jel az idén, hogy a legnagyobb szennyező országok képviselői, így Kína, India és Oroszország nem vesznek részt a klímakonferencián.

Recommended