Польща рахує яблука і розливає сидр

  • 10 years ago
Ми у Польщі. Томаш — власник ресторану “Анжеліка” на околицях Варшави. Після запровадження Москвою ембарго на польські овочі і фрукти чоловік радо взяв участь у кампанії солідарності, одне з гасел якої — “з‘їж яблуко на зло Путіну”.

Ресторатор підійшов до прикрої ситуації з гумором, — у меню “Анжеліки” побільшало “яблучних” страв.

Томаш переконаний, що будь-які перешкоди можна перетворити на нові можливості, і розглядає “яблучну” акцію солідарності як додатковий стимул для економіки країни:

“Ми дійсно хочемо, щоб люди їли більше яблук, і прагнемо підтримати місцевих виробників”.

Томаш робить дива на кухні. Він пустив нашу знімальну групу до свого кулінарного королівства і розповів про одну з найпопулярніших у Польщі страв:

“Додаючи яблука до цієї смачної качки, я наділяю страву особливим солодким смаком, схожим на смак ягід або апельсина. Без яблук це була б звичайна запечена качка. Яблука ж додають страві неповторності”.

“Яблучна” творчість у Варшаві не знає меж: патріотичні плакати із закликом з‘їсти яблуко і підтримати економіку зустрічаються мало не у кожному супермаркеті.

Однак, попри солідарність і гумор наслідки ембарго у Польщі все ж відчутні, пояснює президент польської спілки виробників фруктів:

“Через російське ембарго втрати польських виробників фруктів і овочів цього року сягнуть 400 мільйонів євро. Євросоюз запропонував 125 мільйонів євро компенсації, але цього недостатньо. Грошей на всіх польських фермерів не вистачає”.

З Варшави наша знімальна група вирушила до Сандомира.

У цьому середньовічному містечку багаті яблучні врожаї збирають вже не одне століття...

Ми завітали до угідь кооперативу “Рефал”, який об‘єднує 15 виробників. Щороку тут збирають до 10 тисяч тон яблук, частину цієї продукції традиційно експортують до Росії...

Сезонні робітники побоюються, що першими відчують на собі наслідки ембарго:

“Путін та інші високопосадовці ніяк від ембарго не постраждають. Натомість постраждаємо ми, прості люди, усі ті, хто працює тут, вирощує яблука, збирає врожай. Коли виробники більше не заробляють гроші, вони не можуть забезпечити нас роботою, не можуть дати нам заробіток”.

В той час як деякі робітники починають панікувати, тутешні виробники вже розробляють “план Б”:

“Раніше ми експортували 60-70% наших яблук на російський ринок. Через ембарго, накладеного Москвою на продукцію з ЄС, ми активно шукаємо нові ринки збуту, як всередині Польщі, так і загалом в Європі, але також в Азії та Африці. Поляки і самі могли б їсти більш яблук. Сьогодні тут середній рівень споживання у розрахунку на людину — 14-15 кілограмів на рік. Якщо збільшити цю цифру до 20 кілограмів, то це розв‘яже проблему”.

Для деяких польських виробників російське ембарго стало ... приємною несподіванкою! Наша наступна зупинка — містечко Білґорай, що на сході країни.

Поміж іншого Білґорай відомий як важливий центр виробництва сидру. Ми зустрілися з підприємцями Артуром і Марчином, які очікують на “сидровий бум” у Польщі. Російське ембарго призвело до падіння цін на яблука всередині країни, тому сидрові магнати розраховують на здешевлення виробництва, а отже і додаткові прибутки:

“Торік у Польщі виробили 2 мільйони літрів сидру. Цього року прогнози кажуть про 15 мільйонів літрів. У перспективі 2-5 років обсяги виробництва можуть зрости до 100 мільйонів літрів сидру на рік. Незабаром нам буде потрібно від 100 до 140 тисяч тон яблук на рік. Раніше один мільйон тон яблук експортували до Росії. Щонайменше 15% цього обсягу отримають нового покупця — виробників сидру”.

Ембарго торкнулось не лише польських овочів і фруктів, а й м‘ясного виробництва.

Наша остання зупинка — свиняча ферма у Можчибродах.

Польську свинину не експортують до Росії з лютого після виявлення на території Польщі випадків африканської чуми свиней.

Власник заводу у Можчибродах запропонував роз‘язати цю проблему у такий спосіб:

“Європейський Союз має створити “фонд солідарності”. Деякі м‘ясопереробні комбінати зіштовхнулись з великими проблемами, так, наприклад, вони не можуть виплатити кредити. Тому потрібні “фонди солідарності”, які б закуповували нашу продукцію і відправляли її до країн Африки або до сусідньої України. Потрібно дивитись в очі наслідкам цієї жахливої війни”.

Торік Польща продала Росії свинини на один мільярд євро. Для Росії ці поставки складали п‘яту частину усього імпорту свинини.

У квітні Єврокомісія звернулась до Світової організації торгівлі з проханням розслідувати ембарго на поставки цієї м‘ясної продукції.

У Брюсселі не приховують, що вважають африканську чуму лише приводом.

Закидам Москви не йме віри і тутешній фермер Даріуш:

“Наші ферми захищені, ми дотримуємося санітарних норм. Наші ветеринари систематично роблять перевірки. Усе під контролем. Російське ембарго — політично вмотивоване. Це лише політика, і нічого іншого!”.

Ще торік третина імпорту харчів у Росії забезпечувалась поставками з країн ЄС. Наслідки ембарго відчули на собі обидві сторони конфлікту, втім якщо якісна європейська продукція має усі ш

Category

🗞
News

Recommended