Тартан: виготовлено з любов"ю

  • 10 years ago
Тартан (або в просторіччі “шотландка”) – картата тканина, типова для шотландської національної культури, – це те, що об‘єднує весь народ. Колись її завданням була диференціація різних кланів, тепер фешн-дизайнери залюбки використовують її у своїх колекціях.

На цьогорічному ігровому фестивалі International Highland Games у містечку Норт-Бервік півтора десятка фольклорних груп демонстрували своє мистецтво гри на волинці та розмаїття візерунків тартану: і одне, і друге є синонімом шотландських національних традицій.

“Тартан, який я ношу, – це так званий “королівський Stewart Tartan”. Не скажу точно, де саме його винайдено, але це – найпопулярніший тартан у гірській місцевості, зокрема, серед музичних гуртів з гір”, – каже Бен Рейд, музикант із Канади.

Тартан носять приблизно з початку 18 століття, і популярність його не проминає.

Картата шотландська тканина пройшла довгий шлях до подіумів цілого світу і надійно закріпилася там.

На Royal Mile в Единбурзі численні крамниці пропонують до уваги туристів з самої Шотландії та з-за кордону вбрання із тартану – сукні, кілти, капелюхи тощо.

Проте, якщо для іноземців вибір такого вбрання – це питання кольору і дизайну, то для шотландців – все значно складніше.

“Первісно тартан слугував для визначення походження власника того чи іншого кілта. Адже їх розфарбовували за допомогою рослинних барвників. Таким чином, за допомогою тканини можна було визначити, хто звідки родом (pause). Саме тому, носити вбрання з тартану – це питання честі, адже воно символізує, звідки ви походите, свідчить, що ви пишаєтесь тим, що ви – шотландець, і є візитівкою вашої родинної спадщини”, – розповідає Джон Вебстер, менеджер крамниці.

У вікторіанські часи виробництво тартану було поставлено на промислову основу: таким чином вбрання шотландських горян перетворилося на комерційний продукт, а невдовзі, завдякий своїй привабливості і практичності, завоювало міцну прихильність серед модників (і не тільки) усього світу.

Recommended